Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’ta Nahda’nın gizli yapılanması hakkında soruşturma istendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus/Şarku’l Avsat

Tunuslu milletvekilleri, Nahda Hareketi’nin 2013 yılındaki suikastlar ile ilgili gizli şebekeleri bulunduğuna dair soruşturma açılması çağrısı yaptı. Bazıları da suçlamaların Hareket tarafından reddedilmesi halinde faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini belirtti.

Parlamento, Nahda Hareketi aleyhindeki suçlamalara ilişkin içişleri ve adalet bakanları ile toplantı düzenledi. Beş yıl önce öldürülen siyasetçi Muhammed Brahmi ve Şükrü Beleyid suikastı hakkında gizli belgelerin bulunduğu Siyah Oda’ya dair tartışmalar sürüyor.

Nida Tunus Partisi’nden Fatıma El Massadi, Nahda Hareketi’nin gizli bir örgüt yapılanması bunduğunun ispatlanması halinde muhaliflerin acil olarak çalışmalara başlaması gerektiğini söyledi.

El Massadi açıklamasında “Bu iddia edilen gizli servis Tunus güvenlik hizmetleriyle ilişkili olabilir. Bu servis, öfkeli Tunuslu gençlerin terör örgütlerine katılmalarına katkı sağlıyor” dedi. Ayrıca geçen yılın başlarında meclisin oluşturduğu komite tarafından yürütülen, Suriye ve Irak’ta savaşan Tunusluların serbest bırakılmasıyla ilgili soruşturmalara atıfta bulundu.

Afek Tunus Partisi’nden Rim Mahjoub, Cumhurbaşkanı’ndan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı düzenlenilmesi çağrısında bulunarak “Nahda Hareketi’ndeki özel güvenlik cihazı Tunus’un ulusal güvenliğini tehdit eden bir meseledir” dedi.

Temsilciler Meclisi de dün Tunus İçişleri Bakanı Hişam el-Furati ve Adalet Bakanı Kerim el-Cumusi’ye Brahmi ve Beleyid davası ile ilgili sorular sordu. Brahmi ve Beleyid’i Savunma Kurulu daha önce yaptığı basın toplantısında Nahda Hareketi’ne bağlı siyasi suikastlarla irtibatlı özel bir örgütün mevcut olduğunu belirtmişti. Furati, İçişleri Bakanlığı’nda düzenlenen belgelerin bulunduğu yeri Siyah Oda olarak tanımlamayı ise reddetti.

Halk Cephesi Grup Başkanı ve milletvekili Ahmed Sıddık, bakanlığın faaliyetlerinin İçişleri Bakanı’nın oturumunda kullanılmasına itiraz ederek Beleyid ve Brahmi’yi Savunma Kurulu’nun toplantısına dikkat çekti. Ayrıca, Nahda Hareketi tarafından yönetilen İçişleri Bakanlığı’ndaki Siyah Oda’daki verilerin kamu güvenliği ve savcılığı makamlarının elinde olması gerektiğini vurguladı. Adalet Bakanı, Brahmi ve Beleyid’i Savunma Kurulu’nun beyanı ile Kamu Savcılığı’na konu hakkında bilgi verdi.