Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’ta terör suçlarını ihbar edenlere mükafat teklifi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus’ta terörle mücadeleyi daha etkin hale getirmek için yeni bir yöntem gündeme geldi.

İçişleri Bakanı Lütfi İbrahim, terör suçlarını ihbar eden kişilere mali mükafat verilmesini içeren bir yasa çıkarılmasını talep etti.

İbrahim, Salı günü Meclis Yasama Konseyi’nde yaptığı konuşmada, terörle mücadeleyi güçlendirmek adına mali ödül vermenin önemine vurgu yaptı.

Bakan, “Terörle mücadelede benimsenen en önemli mükafat, finansal olandır. Bu, dünyanın birçok yerinde terörle mücadelede, suçluların teslim edilmesine katkıda bulunan bir yöntemdir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Tunus’ta, yolsuzlukla mücadele kapsamında, bu kapsamdaki suçları ihbar edenlere mali mükafat yasası onaylandı. Lütfi İbrahim, terörle mücadelede de aynı adımın atılmasını talep etti.

Parlamento’nun Genel Mevzuat Komisyonu, uluslararası standartlara uygun olarak terörle mücadele ve kara para aklama eylemine ilişkin 2015’te verilen karar için değişiklik önermeyi planlıyor.

Bu değişiklikler, Tunus’un, Avrupa Birliği (AB) tarafından kara para aklama ve terörizme finans sağlayan ülkelerin listesinde yer almasının ardından geldi.

İçişleri Bakanı yaptığı açıklamada, yeni yasada terör suçlarını ihbar eden kişiler için mali bir ödül konulmasını ve ihbarcıların korunmasını istediklerini belirtti.