Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’taki protestolar nedeniyle kurumları koruma görevi orduya verildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus’taki gösteriler ülkenin birçok şehrine yayıldı. Bace, Nabil, Bizerte ve Sidi Bu Zeyd’de de gösteriler hız kazandı. Pazar günü başlayan eylemler yoksul mahallerden Menube, Kafsa ve Kasreyni şehirlerine de sıçradı.

Ülkedeki zamlara karşı yapılan eylemlerde 230 kişi tutuklandı. Emniyet güçleri ve protestocular arasında Tabraba’da çıkan çatışmada bir kişi öldü. Şiddet ve yağmalama eylemlerinde de artış yaşandı.

Artan güvenlik sorununa rağmen gece sokağa çıkma yasağı uygulamayan hükümet eylemlerin artması, kamu ve özel kurumlara yönelik yağmaların devam etmesi halinde söz konusu uygulamaya geçilebileceğini duyurdu. Her ne kadar ülkede ilan edilen olağanüstü hal 10 Şubat’ta sona ermiş olsa da durum hükümete gösteri ve yürüyüşleri yasaklama imkanı tanıyor.

Son iki gün içinde daha da kötüleşen güvenlik sorunları, siyasi oluşumların birbirlerine yönelik ithamlarının da artmasına nedne oldu. İktidardaki koalisyon güçleri olan Nida Partisi ve Nahda Hareketi, tarafları bütün ekonomik ve sosyal sorunların tartışılacağı bir ulusal diyalog toplantısı yapmaya çağırdı. Bu toplantıya her görüşten siyasi oluşumlar ve uzmanların yanı sıra Halk Cephesi liderliğindeki sol örgütlenmelerin de dahil edilmesi isteniyor.

Halk Cephesi Koalisyonu, kendilerine yönelik ithamları reddederek halkı yalnızca yeni mali uygulamalara karşı barışçıl gösteriler düzenlemek için sokağa çağırdıklarını söyledi. Ülkedeki güvenlik sorunlarından da Nida ve Nahda partilerini sorumlu tuttu.

Muhalefetteki Halk Cephesi Koalisyonu lideri Ammar Amroussia, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada ülkenin yeni bir döneme girdiğini söyledi. Muhalif lider ülkenin doğusundan batısına kadar toplumsal hareketliliğin yeniden arttığını vurguladı. Halkın talebinin yeni mali yasanın askıya alınması olduğunu ifade etti. Amroussia, Halk Cephesi Koalisyonu’nun 2018 mali yasası hakkında Koalisyon hükümetini uyardığını, bu yasanın toplumsal sorunları ve ülkedeki yoksulluğu arttracağını kendilerine ilettiklerini kaydetti.Mali yasanın özellikle orta sınıfı hızla fakirleştiren bir cehenneme doğru sürüklediğini vurguladı.

Halk Cephesi Koalisyon lideri gösterilere karşı alınan güvenlik önlemlerini eleştirerek bu tedbirlerin protestoları daha da artıracağını belirtti. Muhalif lider aynı zamanda şiddet olaylarının arkasında Halk Cephesi Koalisyonu’nun olduğu yönündeki ithamları da reddederek “Örgüt her türlü şiddet, hırsızlık, gasp ve yağmalamaya tümüyle karşıdır” ifadesini kullandı.

Tunus’ta şiddet artıyor

Dün gerçekleştirilen gösterilerin birinde Cerbe Adası’nda bir Yahudi mabedine kimliği belirsiz kişiler tarafından iki molotof kokteyli atılmış ve yapıya büyük zarar verilmişti.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Belhasan Vislati, bir çok şehirde hükümet binalarını ve önemli kurumları korumak amacıyla askeri birlikler konuşlandırıldığını açıkladı. Visaleti, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Ülkenin güvenliğini sağlamak ve tesisleri korumak için alınan
tedbirler bölgesel düzeyde sürdürülüyor. Hükümet yetkilileri ile güvenlik ve askeri liderlerin görüşmeleri devam ediyor” dedi. Vislati, kamu ve özel kuruluşları koruyacak gece devriyelerinin önemine dikkat çekti.

Bu arada Bizerte Valisi, hükümet binalarının, bankaların ve önemli sanayi kuruluşlarının önünde askeri birliklerin konuşlandırıldığını duyurdu.

Olaylarla ilgili açıklamalarda bulunan Tunus İçişleri Bakanlığı sözcüsü Halife Şeybani, hırsızlık, yağmalama ve gasp olaylarına karışan 237 kişinin tutuklandığını açıkladı. Güvenlik güçleri ile protestocular arasında yaşanan çatışmalarda emniyet güçlerinden 49, ulusal muhafızlardan ise 9 kişinin yaralandığını, ayrıca emniyet güçlerine ait 45, ulusal muhafızlara ait de 12 aracın zarar gördüğünü ifade etti. Şeybani dün sabah yaptığı açıklamada olayların kontrol altına alındığını kaydetti.

Tunus Genel İşçiler Konfederasyonu (UGTT) Genel Sekteri Nureddin Tabubi, Başbakan Yusuf Şahid’i bir hafta içinde olağanüstü önlemler almaya çağırdı. Tabubi, krizden kurtulmak için asgari ücretle çalışan ailelere, göçmen işçilere ve bütün ihtiyaç sahiplerine yönelik önlemler alınmasını istedi.