Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’taki protestoların bilançosu: 200 gözaltı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus İçişleri Bakanlığı, bugün, ülkedeki bazı kentlerde son günlerde düzenlenen protesto eylemlerinin bilançosu hakkında bilgi verdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, protesto eylemleri sürecinde onlarca kişinin yaralandığı ve 200’ü aşkın eylemcinin gözaltına alındığı bildirildi.

206 protestocu gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Halife el-Şeybani, konuya ilişkin açıklamasında, protestocuların Carfour şirketine ait bir alışveriş merkezini yağmaladığını belirterek, güvenlik güçleri ile protestocular arasında meydana gelen çatışmalarda 49 polisin yaralandığını, 206 protestocunun gözaltına alındığını ifade etti.

Geniş güvenlik önlemleri alındı

Önceki gün kalabalık eylemlerin yaşandığı Menuba kentine bağlı Tabraba kasabası başta olmak üzere protestolara ev sahipliği yapan birçok kentte polis tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı.

Tabraba kasabasının yanı sıra, ülkenin güneyindeki Gafsa, orta kesimindeki Kasreyn ve 2010 yılının sonunda Arap Baharı’nı başlatan eylemlerin de başladığı Sidi Buzid kentlerinde de protesto eylemleri düzenlendi.

Bir protestocunun polis tarafından öldürüldüğü iddialarına yalanlama

İçişleri Bakanlığı, önceki gün Tabraba kentindeki protesto eylemlerinde hayatını kaybeden bir protestocunun polis tarafından öldürüldüğü iddialarını yalanlayarak, ölen protestocunun otopsi raporunun beklendiğini açıklamıştı.

Tunus’ta yaşanan protestoların, hükümetin 2018 mali yasaları çerçevesinde aldığı zam kararları ve ülkede yükselen hayat pahalılığına tepki olarak düzenlendiği belirtiliyor.

Öte yandan görgü tanıkları ve yerel haber kanallarının verdiği bilgiye göre, Tunus’un kuzeyindeki Cerbe Adası’nda, dün gece saatlerinde, kimliği belirsiz kişiler bir Yahudi Okulu’na Molotof kokteylleriyle saldırarak okulu kundaklama girişiminde bulundu. Ancak olayda, herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmadı.