Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’taki yangınlar tarihi mayınların patlamasına sebep oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus’un kuzeybatısındaki ormanları ele geçiren yangınlar, 2.Dünya Savaşı’ndan kalma mayınların patlamasına sebep oldu.

Albay Münir Rababi, pazartesi günü ‘Jawhara’ radyosuna yaptığı açıklamada yangınla ilgili şunları söyledi, “İtfaiye pazartesi günü sonuna kadar, Cendube’nin çeşitli bölgeleri de dahil 12 yangını kontrol altına almayı başardı.”

2.Dünya Savaşı’ndan kalma mayınlar patladı

Albay Rababi, İkinci Dünya Savaşı döneminden kalan pek çok mayının yangınla birlikte eş zamanlı olarak patladıklarını bildirdi. Bu mayınların yangın ve aşırı sıcaklardan dolayı patlamış olabileceğini, emniyet güçlerinin olayı araştırdığını söyledi.

Mayınların tarihi, Tunus’u Müttefikler ve Eksen Kuvvetler arasında bir savaş alanına çeviren 1940’lı yıllara kadar uzanıyor.

Yaz mevsiminin başlangıcından beri Tunus’ta, hava sıcaklığı mevsim normallerinin 10 derece üzerinde seyrediyor. Ülkede 47 derecelere kadar uzanan rekor sıcaklıklar görüldü.

Albay Rababi, görevlilerin Tunus-Cezayir sınırındaki 80 hektarlık alanda iki gün önce patlak veren yangını kontrol altına almak için halen çalıştıklarını, aynı zamanda çıkan yangının yerleşim alanlarına ulaşmasını da engellemeye çalıştıklarını bildirdi.