Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’tan Alman vatandaşı kadına ikinci kez ülkeye giriş yasağı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus İçişleri Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, ülkedeki yetkililer, terör bağlantısı olduğu şüphesiyle bir Alman vatandaşı kadının Tunus topraklarına girmesini ikinci kez engelledi.

İtalya Cenova limanından gelerek dün Halk el-Vadi limanına yanaşan gemide bulunan Alman vatandaşı Andrea Anna Molbor, Tunuslu eşi ve iki çocuğuyla buluşmak üzere ülkeye geldi.

İkinci kez girişi engellendi

Ancak gümrükte görevli yetkililer, Perşembe günü de ülkeye girmeye çalışan Alman kadının, çevresinde terör şüpheleri barındırdığına dair bilginin varlığına dayanarak ikinci kez ülkeye girişini engelledi.

Anna Molbor’u dün Halk el-Vadi limanında karşılamak üzere eşi Halil Mübarek, avukatları ve bir Tunus Milletvekili bekliyordu.

“Terör şüphesi barındırıyor”

Alman haber ajansına bilgi veren Tunus İçişleri Bakanlığı sözcüsü Halife Şeybani, “Söz konusu Alman vatandaşı hakkında terör şüphesi ile ilgili istihbarat sahibiyiz. Bu yüzden Tunus’a girmesi engellendi. Çünkü güvenlik tehdidi oluşturuyor. Bu şahıs, üç ay önce Almanya’dan terörizm şüphesiyle sınır dışı edilen ve Tunus’taki çocuklarıyla birlikte yaşayan eşi Tunuslu Halil Mübarek ile bağlantılıdır” ifadelerini kullandı.

Sınır dışı edildi

Alman kadının avukatı, Anna Molbor’un eşi Halil Mübarek’in 11 yıl Bavyera’da yaşadığını Almanya’da eğitim görerek, havacılık mühendisi olarak çalıştığını ve sınır dışı edilmeden önce, Alman vatandaşlığına başvurduğunu ancak daha sonra sınır dışı edilme kararı alınması karşısında şaşırdığını söyledi.

İtiraz etmek için dava açtılar

Avukat açıklamasında, “Mübarek ve karısı Almanya’dan sınır dışı edilme kararına itiraz etmek için dava açtı” ifadelerine de yer verdi.

Tunus’taki Hak ve Özgürlükler Gözlemevi, Tunuslu yetkililerin Anna Molbor’un ülkeye alınmamasına dair kararını eleştirdi.