Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’tan terörle mücadele için yeni yasa tasarısı sunuldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus parlamento kaynakları, hükümetin 2015 yılında onaylanan Terörle Mücadele ve Kara Para Aklama Kanunu’nun 50 faslını gözden geçirmek ve değiştirmek için bir yasa tasarısı sunduğunu bildirdi.

Söz konusu kaynaklar, yasa tasarısının Başbakan tarafından aciliyetle değerlendirildiği bilgisini de verdi.

Parlamento komitelerinde tartışılan kanun fasıllarının başında yasa tasarısının 57. maddesindeki eski tekfirci unsurların kullanılarak terör örgütlerine sızmanın önlenmesi geliyor.

Hükümet, parlamentodaki tartışmalar sırasında terör örgütlerinin tespitinde ve örgüte sızma operasyonlarında eskiden terör örgütüne mensup kişilere başvurulmaması gerektiğini savundu.

Bu yeni kararın, terörle mücadele ekipleri için bir tehdit oluşturması ve tekfirci unsurların güvenlik güçleri ile ordu hakkında bilgi sahibi olmalarına imkan vermesi nedeniyle uygulanması gerektiğine işaret edildi.

İçişleri Bakanı Lütfi İbrahim, geçen hafta parlamentoda düzenlenen toplantıda terör örgütlerine sızma operasyonlarında eski tekfirci unsurlarının kullanımının yeniden gözden geçirilmesini talep etti.

İbrahim, yasanın 2015’in temmuz ayında kabul edilmesinden bu yana meydana gelen bazı ihlaller nedeniyle terörizmle savaşan emniyet kuvvetlerine daha fazla etkinlik kazandırmak için sahadaki yetkilerinin yanı sıra yasal durumun da geliştirilmesini istedi.

Tunus İçleri Bakanlığı, 2018 yılının başından bu yana terörle mücadele kapsamında birçok terör hücresinin çökertilmesinin yanında 6 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 507 teröris hakkında dava açıldığını ve 322’sinin hüküm giydiğini açıkladı.

Resmi istatistikler Suriye, Irak ve Libya’daki sıcak noktalara dağılan yaklaşık 3 bin teröristin varlığına işaret ederken bunların yaklaşık 800’ünün silah ve patlayıcıların kullanımı konusunda eğitilerek sahada çarpıştığına, ardından da Tunus’a geri dönerek, güvenlik ve istikrar için bir tehdit oluşturduğuna vurgu yapıyor.