Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’un başkentine ilk kadın belediye başkanı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus’un başkenti Tunus’ta Belediye Başkanlığı seçimlerini ilk kez bir kadın aday kazandı.

Nahda Partisi’nin kadın adayı Suad Abdurrahim, bugünkü seçim yarışında Nida Partisi adayını geride bırakarak Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.

Belediye Meclisi’nde düzenlenen seçimden zaferle çıkan 53 yaşındaki Suad Abdurrahim, yaptığı açıklamada, ‘Bir kadının Belediye Başkanlığı’na seçilmesinin Tunuslu kadınlar için bir gurur kaynağı olduğunu’ söyledi.

Başkent Tunus’ta Belediye Meclisi tarafından seçilen başkanların 5 yıllık bir görev süresi bulunuyor. Başkentin 31’inci Belediye Başkanı olan Suad Abdurrahim, bu göreve getirilen ilk Tunuslu kadın olma özelliği taşıyor.

İlk Tunus Belediye Başkanı’nı Osmanlı Valisi atamıştı

Tunus’ta Belediye Başkanlığı’na ilk kez 1858 yılında Osmanlı Valisi Muhammed Bey Bin Hüseyin tarafından atama yapılmıştı.

‘Bey’ olarak adlandırılan Osmanlı Valileri, Belediye Başkanlığı’na kentin önde gelen ailelerinden birinin liderini atıyordu. Beyler tarafından atanan Belediye Başkanları, ‘Şeyh Medine Tunus’ olarak adlandırılırken, kentteki sosyal hizmetler ve yönetimden sorumluydu.

Abdurrahim, Anayasa Komitesi’nde de görev aldı

Tunus Belediye Başkanlığı’na seçilen Suad Abdurrahim, Nahda Partisi tarafından daha önce Anayasa Komitesi’nde de görevlendirilmişti.

Nahda Partisi, 2011 yılında Zeynelabidin Bin Ali yönetiminin, halk ayaklanması sonucu devrilmesinden sonra Mayıs 2011’de düzenlenen ilk yerel seçimlerden birinci parti olarak çıkmıştı.