Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tunus’un bazı şehirlerinde artışlar protesto edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus’un bazı vilayetlerinde vatandaşlar, maaşlarına zam talep etmek için yürüyüşler düzenledi. Binlerce emekli, kentlerdeki Tunus Genel İşçi Sendikası’nın önünde yürüyüşe katıldı. Göstericiler hükümetin onayladığı maaş artışı kararının yürürlüğe girmesini için çağrı yaptı. Emekliler ayrıca, zorlaşan yaşam koşulları ve artan fiyatlar nedeniyle maaşlarda yeni düzenlemeler istedi.

Sidi Bu Zeyd’deki sendika genel sekreteri “ Toplum tabakalarının, satın alma gücünün kötüleşti, Halk sağlıklı beslenemiyor. Hükümet bu duruma dikkat etmeli ” diye konuştu.

Emeklilerin protestoları, hükümetin sosyal fonlarda büyük bir mali açık ve acil reformlara başlaması gerektiğini açıklamasının ardından yapıldı. Tunus Başbakanı Yusuf Şahid, açıkladığı teklifler arasında emeklilik yaşının yükseltilmesinin yanı sıra aylık fonlara yapılan katkıların artırılması da bulunuyor. Şahid, devletin, sosyal fonlara aylık 100 bin dinar katkı sağlayacağını ifade etti. Başbakan Şahit Çarşamba günü başkent Tunus’taki sarayında yoksullukla mücadele için entegre kalkınma planları ile ilgili programları açıkladı. Yaklaşık bir milyon dolar değerindeki devlet yatırımları, yüzlerce bölgeyi kapsayacak. Bu programlar, 2011 devriminden önce başlatılan ve 2020 yılına kadar küçük ve orta ölçekli işletmelerde ekonomik iyileşmeyi hedefleyen programın üçüncü kısmını temsil ediyor.

Şahid bu programın yaklaşık 626 bin işsiz için umut kaynağı olduğunu işaret ederek, projenin 3. Kısmının asıl amacının yerel ekonomik hareketliliğin yeniden canlandırılması, yoksul bölgelerde istihdamı desteklemek, bölgedeki vatandaşların yaşam kalitesini artırmak, verimli bireysel projelerin üretmelerine yardımcı olarak özellikle tarım sektörü ve geleneksel endüstrilerde gerekli yapılandırmayı sağlamak olduğunu belirtti.