Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türk askeri konvoyu dün gece İdlib’e girdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye ve Rusya arasında, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kentinde silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasını ön gören anlaşmanın imzalanmasından bir hafta sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait bir askeri konvoy dün gece İdlib’e girdi.

AFP muhabiri, TSK’ya ait 35 zırhlı araç ve personel taşıyıcının İdlib’in doğusundaki Saraqib beldesine girişini görüntülerken, söz konusu konvoyun Halep-Şam otobanı üzerinden İdlib’in güneyindeki muhalif grupların kontrolünde bulunan bölgeye gittiğini bildirdi. Konvoy, Suriye topraklarına girişinin ardından Ulusal Özgürleştirme Cephesi savaşçıları eşliğinde yoluna devam etti.

Tampon bölge oluşturulacak

Türkiye ve Rusya arasında, geçtiğimiz hafta imzalanan İdlib’e ilişkin anlaşma, rejim güçleri ile muhalif gruplar arasındaki temas hattında silahtan arındırılmış bir tampon bölge kurulmasını ön görüyor.

Ağır silahların teslimi Türkiye’de olacak

Anlaşma, 15 Ekim’e kadar muhalif grupların ağır silahlarını teslim ederek tampon bölgeden çekilmesinin organize edilmesini Türkiye’ye bırakıyor.

Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ), İdlib’in büyük kısmını kontrol altında tutarken, Esed rejimine bağlı güçler güney ve güneydoğuda bazı noktaları kontrol ediyor.

TSK ve Rus devriyeleri bölgede konuşlanacak

Türkiye-Rusya arasındaki anlaşmaya göre, TSK güçleri ve Rus askeri polisleri, İdlib’deki temas hattında belirlenen silahtan arındırılmış bölgeye konuşlanacak.

Türkiye’den yeni asker sevkiyatı açıklaması

Konuya dair geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin İdlib’e daha fazla askeri sevkiyata hazır olduğunu söylemişti.