Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türk lirası yeniden düşüşe geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk lirası, ABD ile yaşanan diplomatik gerginliklerin yanı sıra iç ekonomi politikasına ilişkin endişeler sebebiyle dün dolar ve euro karşısında rekor seviyelerde gerileme yaşadı.

ABD’li rahip Andrew Brunson’ın Türkiye’de tutuklu kalmasının ardından Washington yönetimi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yaptırım uygulama kararı almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, ABD’nin bu hamlesine karşı benzer bir misilleme ile ABD’li yetkililere mütekabil yaptırımlar uygulayacaklarını açıklamıştı.

Yaptırımların anlamsız olduğunu söyleyen analistler, ancak baskının Türk lirasına zarar verdiğini ve Washington’un daha sert adımlar atma konusunda sinyal gönderdiğini belirttiler.

Dolar ilk kez 5 lirayı aştı

Öte yandan dolar dün yüzde 1,8’lik bir kayıpla 5.17 liraya geriledi. Geçtiğimiz hafta sonu yaptırımlar nedeniyle dolar ilk kez 5 lirayı aştı, euro ise 6 lirayı geçti.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’nin (USTR) bazı ürünlerin ABD serbest piyasasına ihracatını sağlayan bir proje için Türkiye’nin uygun olup olmadığını gözden geçirdiklerini açıklamasının ardından Türk lirası büyük bir baskı altına girdi.

Yaşanan gerginlikler piyasaları tedirgin etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran’da daha geniş yetkilerle yeni bir döneme başlamasını sağlayan seçimlerden zaferle çıkmasının ardından, Türkiye’de ekonomi ve para politikaları konusunda duyulan endişeler, ABD ile yaşanan gerginlik sonrasında daha da artırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçilmesinin ardından attığı ilk adımlarından biri olarak nispeten güvenilir olan ekonomi kurmaylarından vazgeçerek iki bakanlığın tek çatı altında birleştirmiş, Hazine ve Maliye Bakanlığı liderliğindeki ekonomi rotasını damadı Berat Albayrak’a teslim etmişti.

Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyona rağmen faiz oranlarını değiştirmeyerek 24 Temmuz’da piyasaları hayal kırıklığına uğrattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TCMB’ye sürekli olarak büyümenin hızlanması için faiz oranlarını düşürme çağrısında bulundu.