Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türk yetkililer Suriye’de terör örgütüne katılacakları gerekçesiyle bir Rus aileyi gözaltına aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’nın radikal gruplar için savaştıklarından şüphe duyduğu kişilere yönelik artan tutuklamalar veya televizyon programları, gazete haberleri, din adamları vs. aracılığıyla bilinçlendirme çalışmaları gibi aldığı geniş önlemlere rağmen bazı Rus vatandaşlar, Suriye’deki radikal grupların saflarına katılma teşebbüslerine devam ediyor. Bu önlemler, Rus vatandaşların, internet veya Rusya’da faaliyet yürüten radikaller aracılığıyla askerlik için kandırılmasının bir nebze önüne geçse de görünen o ki bu duruma kökünden bir çözüm sunamıyor.

Bir süreden beri Türkiye’de kaybolan Rus bir genç kızın karıştığı yeni bir olay bu duruma işaret ediyor. Rus basını onun, çocukları ve evlilik dışı bir çocuk sahibi olduğu erkek arkadaşı ile birlikte Türk yetkililer tarafından alıkonduğunu iddia ediyor.

Türkiye sınırından Suriye topraklarına kaçmaya çalıştıkları esnada tevkif edilen bu insanların Radikal gruplara katılmayı planladıklarından şüphe ediliyor.

Haber kaynaklarının bildirdiğine göre yaklaşık bir aydır kayıp olan Rusya’nın Saratov bölgesinden Svetlana Ukhanova, 2 çocuğu ve erkek arkadaşı Evgeny Kochari, Türkiye’de bir hapishanede tutuluyor.

Svetlana’nın eski eşi Sergey, onun geçen ay oturduğu Ankara’ya doğru yola çıktığını fakat aile üyelerinin Ankara’ya değil de İstanbul’a gittiğini bu sebeple irtibatının kesildiğini belirtti. Svetlana’nın eski eşi Sergey, Rus vatandaşların kaybolması hakkında ifade vermek için İstanbul’a gitmek zorunda kaldı. Bir süre sonra Svetlana ve çocuklarının ellerinde sahte belgelerle Suriye’ye kaçmaya çalıştıkları esnada tutuklandıkları ortaya çıktı. Ancak kadın İstanbul’a nakledildikten sonra serbest bırakıldı ve Evgeny ile birlikte başka bir kaçış planı yapmaya başladılar. Bu kez adres Azerbaycan idi. Sergey durumu haber alınca 7 Temmuz’da Bakü’ye yolculuk için kayıtlı isimlerden kaçakların isimlerini kontrol etti. Polise bir kez daha ifade verdi ve kızının ülkeden çıkışına izin verilmemesini rica etti. 7 Temmuz’da, aralarında Svetlana’nın annesinin de bulunduğu tüm akrabaları onu geri dönmeye ikna etmek için havaalanına gitti. Fakat Svetlana Rusya’da tutuklanma endişesiyle bunu keskin bir şekilde reddetti. Başka bir ülkeye gitme ve yeni vatandaşlık alma konusunda ısrarcı oldu. Ancak bu aile kavgası Türk polisinin işe dahil olup kaçakları tutuklayarak gizli bir yere nakletmesiyle son buldu. İlerleyen zamanlarda tutukluların gece Antakya’daki kayıt dışı göçmen tutukevinde tutulduğu ortaya çıktı.

Genç kadın İslam’a girip radikal eğilimleri benimsedikten sonra küçük kızı Lisa’yı çarşaf giymeye zorlayıp kreşe gitmeyi veya diğer çocuklarla görüşmeyi yasakladığında Svetlana’nın tutumları, eski eşi Sergey Ukhanov’u tedirgin etmişti. Svetlana’nın ailesi, Rus ailenin Antakya’da bulunan kayıt dışı göçmen tutukevine Svetlana ve Evgeny’nin radikal gruplara katılmayı planladıkları suçlamasıyla nakledildiğini yeni öğrendi. Ankara’da Rus Büyükelçiliği, kadının eski eşi ve onun babası ve kaçak genç kızın annesi, iki çocuğu hapisten çıkarmaya çalışırken durumu yakından takip etti. Ancak Sergey’in kızın babası olduğu ve yetiştirmede annesi ile eşit haklara sahip bulunduğunu ispat eden tüm belgelere rağmen Lisa’nın tek başına teslim alınmasında başarılı olamadılar. TASS haber ajansı Türk yetkililerin büyük kızı babası Sergey’e teslim ettiklerini kaydetti.

Bu esnada Türk yetkililer bu olay hakkında yorum yapmayı reddetti ve Türkiye’nin güneyinde yer alan Hatay Valisinin Basın Temsilcisi, RIA Novosti haber ajansına verdiği demeçte, “Onlar gibi elimizde çok tutuklu var ve polis veya jandarmadan kesin bilgi almadan böyle meseleler hakkında açıklama yapmıyoruz. Ve bize Rus vatandaşın tutuklanması hakkında hiçbir şekilde herhangi bir malumat gelmedi. Vali aktarılan bilgileri ilan etme lüzumu görürse gereğini yapacağız. Ancak şimdilik söyleyecek sözümüz yok” dedi. Ankara’da Rus Büyükelçiliği yetkili Türk makamlarından Rus vatandaşların bulunduğu yeri bildirmesi ve onların başka bir ülkeye değil de Rusya’ya sevk edilmesini rica etti.

Güvenilir haber kaynaklarının bildirdiğine göre Rus vatandaş Svetlana çocukları ile birlikte Suriye’de bulunan terörist grupların saflarına katılmak için gidiyordu. Bu, Rus bir genç kızın böylesi bir işe kalkıştığı ikinci bir vaka. Daha önce Türk yetkilileri, Aleksandra Koroleva adlı Rus bir üniversite öğrencisini internette genç bir çocukla tanışıp radikal fikirleri benimsemeye başlamasının ardından Suriye topraklarına geçmeye teşebbüs ettiği sırada tutuklamıştı. Türk yetkililer Koroleva’yı Rusya’ya iade etti. Emniyet başlangıçta onunla konuşmakla yetindi ve gözaltında tuttu. Kızın yeniden DEAŞ’a katılmaya çalıştığı ortaya çıkınca Rus yetkililer tarafından tutuklandı ve mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme 4 sene hapis cezası verdi