Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türk ve Yunan yetkililer iki ülke arasındaki gerginliği görüşecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye’nin Yunanistan’a Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Batı Trakya’daki Müslüman azınlığın haklarına dair aldığı kararlara uyma çağrısı yapmasının ardından Türk ve Yunan diplomatik heyetleri bugün, başkent Ankara’da bir araya geliyor. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilere olumsuz etki eden konular ile bölgesel ve uluslararası gelişmeler gündeme gelecek.

Dışişleri Bakanlığı tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Müsteşarı Ümit Yalçın başkanlığındaki Türk diplomatik heyetin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri ve Büyükelçi Dimitrios Paraskovopulos başkanlığındaki Yunan heyetiyle 12 Ocak cuma günü, Ankara’da bir araya geleceği duyuruldu. Görüşmede Ege Denizi’ndeki gelişmeler ile ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konuların olacağı kaydedildi.

Açıklamada heyetler arasındaki görüşmede Batı Trakya’daki Müslüman azınlığın durumunun yanı sıra 5 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan 8 darbeci subayın iadesi gibi konuların da gündemde olacağı ifade edildi.

Son olarak Kos Adası’nda düzenlenen Yunan Askeri Tatbikatı gerginliğin artmasına neden olmuştu. Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilim geçen yıl artarken hükümet, Yunanistan’ı Ege Denizi’ndeki tatbikat ile uluslararası kararları ihlal etmekle suçlamıştı.

Türkiye, Yunanistan’ın Kos Adası’na asker göndermesinin 1947 yılında imzalanan ve Ada’da her türlü askeri tatbikatı yasaklayan anlaşmaya aykırı olduğunu belirtirken Atina hükümeti Ankara’nın tepkisini göz ardı ederek tatbikatı sürdürmüştü.

Yunanistan Temyiz Mahkemesi darbeci subayın sığınma talebini reddetti

Yunanistan Bağımsız İltica Komitesi’nin geçen hafta darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan Türk subaylardan birine sığınma hakkı tanıması iki ülke arasındaki gerilimi artırmıştı. Yunan hükümeti, Türkiye’nin karara tepkisinin ardından kararın temyize götürüleceğini bildirmiş, temyiz mahkemesi de darbeci subay Süleyman Özkaynakçı’nın sığınma talebinin kabulünü iptal etmişti. Yunan Hükümeti, Türkiye tarafından yapılan darbeci subayların iadesi yönündeki talepleri ise reddetmişti.

Batı Trakya’daki Müslüman azınlık meselesi

Toplantıda gündeme gelecek bir başka konu da Batı Trakya’da yaşayan Müslüman azınlığın durumu olacak. Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada Yunan hükümetinden, hiçbir ayrım gözetmeksizin AİHM’in konuya dair kararlarına uyması talep edildi.

Bakanlık açıklamasında Yunan Parlametosu’nun geçen salı günü verdiği Müslüman azınlığın evlilik, miras ve boşanma gibi konularda İslami kurallara tabi sayılmasına ilişkin kararın Batı Trakya’da yaşayan bir Türk tarafından AİHM’e yapılan başvuru sonrası alındığını vurguladı. Yunan hükümetinden Batı Trakya halkına ait kurumları şartsız olarak resmi sicile geçirmesi istendi.

Yunan Parlamentosu, alınan kararla mahkemeler, evlilik, boşanma ve miras konularında dini kurallara göre hareket etmek zorunda kalırken aynı zamanda söz konusu durumlarda tarafların talep etmesi halinde İslami kurallara göre hüküm verilmesi için 3 müftünün fetvasına da başvurulabilecek.

Karardan önce Yunan makamları 1923 yılında imzalanan Lozan Barış Anlaşması’nın gereği olarak Müslümanlar arasındaki evlilik, miras ve boşanma konularını iki müftü aracılığıyla yürütüyordu.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada son karar öncesinde Yunanistan’ın Batı Trakya’daki müftülere siyasi baskı uyguladığına dikkat çekildi.

Subayların iadesi konusu

Türk ve Yunan heyetleri arasında gerçekleşecek toplantının en sıcak gündemi 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan subaylar olacak.

Polis, 19 Aralık günü Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürüldüğü suikast ile ilişkisi olduğu düşünülen bir kişiyi yakaladı. Sabah gazetesinde yer alan haberde yakalanan şüphelinin 1999 yılından bu yana ABD’de bulunan Fethullah Gülen’e bağlı cemaatin üyesi olduğu ifade edildi. Şüpheli, daha önce de Bylock uygulamasını kullandığı tespit edilerek bir süre gözaltına alınmış ancak daha sonra serbest bırakılmıştı.

Ankara, ABD’den 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Gülen’in iadesini talep ediyor. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett, Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusunda “Konuyu önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca yoğun bir şekilde tartışmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Kosnett açıklamasında, “Gülen’in iadesi konusu Türkiye ve ABD arasında imzalanan suçluların iadesi anlaşması çerçevesinde değerlendirilecektir. Türk ve ABD Adalet Bakanlıkları’nın bu konudaki bütün bilginin toplanması hususunda karşılıklı güven içinde çalıştıklarını söyleyebilirim” ifadesini kullandı.