Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye: Afrin ve Münbiç’te ABD ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara’dan bugün yapılan açıklamada, Suriye’deki Kürt gruplarla mücadele etmek için Afrin ve Münbiç’e müdahale edileceği ve ABD’ye olan güvensizliğin hala devam ettiği belirtildi.

Washington’un YPG’ye destek vermesi özellikle de ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun, YPG üyeleri de dahil olmak üzere 30 bin kişilik yeni bir ‘Sınır Güvenlik Gücü’ oluşturulmasına yardımcı olacağını açıklaması Türkiye’yi kızdırmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson dün yaptığı açıklamada ‘yanlış aktarılan’ meselenin açıklığa kavuşturulması için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir araya geldiğini belirtti.

“ABD’li yetkililerin açıklamaları bizi tam olarak tatmin etmedi”

Fakat Bakan Çavuşoğlu CNN Türk’e, bugün verdiği demeçte, Türkiye’nin Suriye’deki Kürt gruplarla mücadele etmek için Afrin ve Münbiç’e müdahale edeceğini ve ABD’ye olan güvensizliğin hala devam ettiğini ifade etti. Çavuşoğlu, “ABD’li yetkililerin açıklamaları bizi tam olarak tatmin etmedi” şeklinde konuştu.

Afrin hava operasyonunda Rusya ve İran ile işbirliği

Bakan Çavuşoğlu, Suriye sınırında ‘terörist’ bir ordu oluşturulmasının ABD ile ilişkilerde telafi edilemeyecek zararlara neden olacağını belirtti. Çavuşoğlu, “Washington’a orada karşı karşıya geleceğimiz bir müttefik istemediğimizi ifade ettik” dedi. Ayrıca Ankara’nın Afrin’deki hava operasyonunda Rusya ve İran ile işbirliği yapacağına da işarette bulundu.

Türkiye, YPG’yi PKK’nın bir uzantısı olarak görmekte. Ayrıca Türkiye’nin dışında, ABD ve Avrupa Birliği’de PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmekte.