Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye, Afrin’i kontrol altına aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), 20 Ocak’ta başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’nın 58. gününde Afrin’i tamamen kontrol altına aldı.ele geçirdi.

Türkiye böylelikle güney sınırındaki Kürt milislerin sınırla bağlantısını kesti. Konuyla ilgili olarak Münbiç’teki YPG birimlerini Fırat’ın doğusuna alma konusunda söz veren Washington ile görüşmeleri ise sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TSK ve ÖSO unsurlarının Suriye’nin kuzeyindeki Halep kırsalındaki Afrin şehir merkezinde kontrolü tamamen ele geçirdiklerini açıklarken ÖSO Sözcüsü Muhammed el-Hamdin de Afrin’e herhangi bir direnişle karşılaşmadan, kuzey, doğu ve batı yönlerinden girdiklerini ve YPG birimlerinin bölgeden çekildiğini bildirdi.

TSK’ya ait savaş uçakları bölge uçuşlarına devam ederken Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise Afrin’de çatışmaların sürdüğünü iddia etti.

“Çanakkale’deki heyecan, azim ve inançla mücadele ediyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Afrin şehir merkezi TSK desteğindeki ÖSO tarafından bu sabah tamamen kontrol altına alındı. Afrin’de artık terör örgütünün paçavraları değil, huzurun ve güvenin sembolü olan Türk bayrağı ve Özgür Suriye Ordusu’nun bayrağı dalgalanıyor. Türk milleti olarak dün Çanakkale’de hangi heyecan azim ve inançla mücadele etmişsek bugün de sınırlarımız içinde ve dışında aynı şekilde bir mücadeleyi yürütüyoruz. Teröristlerin izlerini silerken aynı zamanda alt yapısından üst yapısına bölgeyi yaşanabilir hale getirecek tüm adımları atacağız. Halen ülkemizde veya diğer yerlerde yaşayan bölge halkının en kısa sürede yurtlarına, evlerine kavuşmaları için gereken her türlü adımı atacağız. Geçtiğimiz yıl Fırat Kalkanı Harekatı’ndan sonra Cerablus’a dönen 140 bin Suriyeli gibi, Afrin sakinleri de evlerine geri dönecek.”

Suriye ile Türkiye arasındaki 911 kilometrelik sınırdan ülkesini kuşatma planlarını engellediklerine değinen Erdoğan, “Tek bir sivilin burnunun kanamasına yol açacak en küçük bir adımımız olmamıştır. Çünkü biz işgale gitmedik. Biz sadece terör gruplarının yok edilmesine ve barışa gittik” diye konuştu.

Afrin şehir merkezinde göndere Türk bayrağı çekildi

TSK’nın resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada Afrin şehir merkezinin ÖSO tarafından kontrol altına alındığı, bunun yanı sıra mayın ve el yapımı patlayıcı arama çalışmalarının devam ettiği bilgisi verildi.

TSK ayrıca Afrin şehir merkezinde göndere Türk bayrağı çekilmesinin görüntülerini de yayınladı.

TSK ve ÖSO güçlerince kontrolün sağlandığı Afrin şehir merkezindeki hükümet binasında göndere Türk bayrağını çeken asker, ‘TSK’nın 18 Mart Şehitleri Anma Günü’ne, yüce Türk milletine ve şehitlere armağanıdır’ diyerek Çanakkale Zaferi ile aynı güne denk gelen zafere göndermede bulundu.

Adım adım Afrin’e giriş

Anadolu Ajansı’nda (AA) Afrin’in kontrol altına alınmasına dair yer alan habere göre, Mabatlı belde merkezinin de YPG birimlerinden arındırılmasıyla ilçe merkezinin kuzey, doğu ve batı bölgeleri tümüyle TSK ve ÖSO’nun kontrolüne girmiş oldu. ÖSO unsurları saat 05.00 sularında ilçe merkezini kuşatan cephe hatlarından çıkış yaptı. Unsular, yaklaşık bir saat içinde doğu, batı ve kuzey yönlerinden merkeze girmeye başladı. Bu sırada YPG’lilerin döşediği birkaç mayın infilak etti. İlerleyen TSK ve ÖSO unsurları ilk etapta Eşrefiye, Mahmudiye ve Cemiliye mahalleleri ile gümrük ve elektrik dağıtım binalarını kontrol altına aldı. Direnişle karşılaşmayan TSK ve ÖSO unsurları, 8.30 sularında ilçe merkezinde kontrolü sağladı. Kontrolün sağlanmasının ardından güvenlik faaliyetleri başladı. Sivillerin zarar görmemesi için dikkat gösterilerek TSK ve ÖSO uzmanları mayın ve el yapımı patlayıcıları (EYP) etkisiz hale getirdi.

12 odadan oluşan, 150 metre uzunluğunda bir mühimmat deposu bulundu

Afrin kırsalındaki askerler, Cuveyk köyünde savaş uçakları ve top atışlarından korunmak amacıyla yer altında betonarme duvarlarla inşa edilmiş ve üzeri toprakla gizlenmiş 12 odadan oluşan, 150 metre uzunluğunda bir mühimmat deposu buldu.

Mühimmat deposuna giren TSK ve ÖSO, tünel içindeki 12 odada ABD ve Rus menşeli binlerce uçaksavar, doçka mermisi, anti tank roketi, top mermisi, çok namlulu roketatar, çeşitli ebatlarda tank mühimmatı ile TOW roketi ele geçirdi.

TSK ve ÖSO birimleri Afrin şehir merkezininin ardından YPG’nin elinde kalan son bölge olan Mabatlı beldesini de kontrol altına aldı. Bu belde ile Afrin ilçe merkezi arasındaki kara yolunun ana bağlantısını da kesti.

“Türkiye, küresel ve bölgesel krizleri çözmeye yönelik barışçıl bir tutum sergiliyor”

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümü törenindeki konuşmasında Zeytin Dalı Harekatı’na dair açıklamada bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin küresel ve bölgesel krizleri çözmeye yönelik barışçıl bir tutum sergilediğini, hiçbir zaman kavganın, çatışmanın yanında yer almadığını, asıl olanın ‘barış’ olduğunu vurguladı. Bu hedefe ulaşmak için büyük çaba sarf ettiğini ve TSK’nın bu hedefe yönelik Afrin’de başarılı bir askeri operasyon yürüttüğünü dile getirdi.

“Artık Afrin halkı özgürlük, güvenlik, huzur, barış ve istikrar içinde yaşayacak”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Henüz işimiz bitmedi. Daha yapacak çok işimiz var. Ama Afrin’de terör ve teröristler bitti. Afrin halkı üzerinde terör örgütünün kurduğu baskı ve zulüm sona erdi. Artık Afrin halkı özgürlük, güvenlik, huzur, barış ve istikrar içinde yaşayacaktır” ifadelerine yer verdi.