Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye dünyanın en büyük havalimanını açıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın en büyük havaalanı olması hedeflenen yeni havaalanının açılışını, bugün saat 16.00’da yabancı liderlerin de katılacağı bir törenle yapacak.

Atatürk Havalimanı’nın yerini alacak olan yeni havaalanı 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

Erdoğan, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan havalimanının yapımını yakından takip etti.

Bu proje, Erdoğan’ın, eski Osmanlı başkenti olan İstanbul’u, Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları için küresel çapta bir kavşak noktası haline getirme arzusunun bir parçası olarak görülüyor.

Erdoğan’ın, yeni havalimanını ismini bugün açıklaması beklenirken, Osmanlı padişahlarına özlem duyan Erdoğan’ın, yeni havaalanına bu padişahlardan birinin ismini vereceği düşünülüyor.

29 Aralık’tan önce tam kapasite ile çalışamayacak olan havaalanında, bu tarihe kadar günde sadece beş uçuş yapılacak. Bu süre içerisinde Atatürk Havalimanı da açık kalacak.

Havaalanını işletecek olan İstanbul Grand Airport (İGA) firmasının CEO’su Kadri Samsunlu, geçtiğimiz Perşembe günü yabancı basın temsilcilerinin ziyareti esnasında, bu iki aylık geçiş döneminin, havalimanında geliştirilecek noktaların belirlenmesine olanak tanıyacağını söyledi.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın birinci fazına dahil olan kargo, bakım-onarım ve destek hizmetleriyle ilgili tesislerin 2021’de tamamlanması bekleniyor.

İlk fazın üç pist, bir terminal binası, Kargo Şehri, bakım-onarım hangarları, destek tesisleri, alışveriş merkezi, kafe, restoran ve perakende satış noktalarını barındıran Airport City’den oluşması ve 2021 yılında bu faz tamamlandığında yolcu kapasitesinin 90 milyona yükselmesi planlanıyor.

İkinci terminal ve dördüncü pisti kapsayan ikinci fazın 2020 başında başlaması beklenirken, beşinci pist, destek binaları ve ikinci hava kontrol kulesini kapsayan üçüncü fazın 2023’te ve altıncı pistin inşasını kapsayan dördüncü fazın ise 2028’de tamamlanması öngörülüyor.

Yolcu kapasitesi 200 milyona ulaşması bekleniyor

Üçüncü fazın sonunda yolcu kapasitesi 150, dördüncü fazın sonunda ise 103 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olan Atlanta Havalimanı’nın iki katı olan 200 milyona çıkması hedefleniyor.

Aralık ayının sonunda, 45 saat sürecek olan Atatürk Havalimanı’ndan yeni havaalanına yapılacak olan ekipman transferi büyük bir sorun gibi görünürken, yeni havaalanından Ankara’ya ilk uçuş Çarşamba günü gerçekleşecek.

Yeni havaalanının inşası, özellikle çevreye olan etkileri konusunda tartışmalara neden olmuştu.

Geçtiğimiz ay, havaalanı projesini zamanında yetiştirmek için çaba sarf eden yaklaşık 34 bin işçinin çalışma koşulları da eleştiri konusu olmuştu.

Daha iyi koşullar talep eden ve ücretlerinin gecikmesinden şikayet eden yüzlerce işçi gözaltına alınmış, 20’si hariç diğerleri serbest bırakılmıştı.

Havalanını işleten şirket, inşaatın başlamasından bu yana 30 kişinin hayatını kaybettiğini açıklarken, sendikalar bu sayının daha yüksek olduğunu iddia ediyor.