Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye, himayesinde Suriye Milli Ordusu kurulması için anlaşma imzalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara, ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunun kapsadığı alanda faaliyet gösteren muhalif grupları Türkiye’nin gözetiminde tek çatı altında birleşmeleri için anlaşma imzalamaları yönünde harekete geçirmeyi başardı.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Kilis Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan ile Türk askeri yetkililerinin yanı sıra, Suriye Geçici Hükümet (SMDK) üyeleri, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Abdurrahman Mustafa’nın katıldığı bir toplantı yapıldığı bildirildi.

37 birlik tek çatı altında toplanacak

Suriye Geçici Hükümeti, (SGH) ÖSO’ya bağlı 37 birlik ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, Türkiye’nin gözetiminde tek çatı altında birleşmek için anlaşma imzaladı.

Katılan her birlik komutanının imzası bulunan anlaşmaya göre, Fırat Kalkanı bölgesindeki sınır kapılarının idaresi SGH’ye bırakılacak. Sınır kapılarından elde edilen gelir SGH’nin oluşturacağı hazinede toplanacak. Toplanan gelirler ise yerel yönetimler ve oluşturulacak orduya adil şekilde dağıtılacak.

İlk etapta 3 kolordu oluşturulacak

Anlaşmaya göre ÖSO adı altında faaliyet gösteren askeri gruplardan ‘Suriye Milli Ordusu’ adında yeni bir düzenli ordu kurulacak. İki aşamalı Suriye Milli Ordusu’nun kuruluşu için ilk etapta 3 kolordu oluşturulacak. Gruplar Ulusal Ordu, Sultan Murad ve Şam Cephesi birliklerinin altında örgütlenecek.

Tüm yetkiler SGH’de toplanacak

Suriye Milli Ordusu’nun tesis edilmesinden bir ay sonra ise ikinci aşamaya geçilecek. İkinci aşamada ilk olarak tüm askeri gruplar silah, askeri teçhizat, araç ve karargahlarını SGH’nin oluşturacağı Savunma Bakanlığı’na devredecek. Bu karara uymayan gruplara ise cezai işlem ve yaptırım uygulanacak.

Silahlar, teçhizat ve araçların tesliminin ardından geçilecek ikinci etapta ise tüm askeri gruplar önceki isimlerinden arınmış olarak Suriye Milli Ordusu’nun çatısı altında kurulan 3 kolorduda toplanacak. Her bir kolordunun altında 3’er tugay bulunacak. Her bir tugayın altında ise 3’er tabur kurulacak. SGH’nin oluşturacağı Savunma Bakanlığı, düzenli ordunun kuruluş ve idare aşamalarını yönetecek.

ÖSO güçleri içinde yer alan Mutassım Tugayı’nın lideri Mustafa Secari, Türkiye’nin anlaşmadaki rolünün övgüye değer olduğuna dikkat çekerek, “Bu anlaşma, geçici hükümetin rolünün güçlendirilmesini sağlayacak” dedi.

Buna karşılık, ÖSO’ndan isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, “Bölgedeki muhalif gruplar Türkiye’nin desteği olmadan devam edemez. Bu sebeple, anlaşmayı kabul ettiler” diye konuştu.