Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye: IKBY sınırını kademeli olarak kapatacağız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki, (IKBY) gelişmelere ilişkin Türkiye adına açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bugün yaptığı açıklamada, Ankara’nın IKBY ile olan sınır kapısının Irak merkezi hükümeti ve İran ile koordinasyon içinde kademeli olarak kapatılacağını duyurdu.

Öte yandan, IKBY tarafından, Erbil ve Duhok’u Musul’a bağlayan yolun Peşmerge güçleri tarafından kapatılmasına ilişkin açıklama yapıldı. Kürt Yönetimi ana yolların açıldığını duyurdu.

Açıklamada “Saldırı endişesiyle kapatılan Musul yolu yeniden kullanıma açıldı” ifadesi kullanıldı.

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw Haber Ajansı’na günün erken saatlerinde açıklamalarda bulunan Hazır Cephesi Komutanı Arif Teyfur, aldıkları emir doğrultusunda olası saldırılara karşı söz konusu yolu kapattıklarını söylemişti.

Arif Teyfur, “Kürdistan Bölgesi’nden Musul’a giden iki yol var. Biri Erbil’den biri Duhok’tan. İki yol da kapatıldı. Üstlerimizden emir bekliyoruz. Ne zaman emir gelirse o zaman yolları açarız” ifadesini kullanmıştı.

Ancak bölgede çözülmeyi bekleyen sıkıntılar bu kadarla sınırlı değil. IKBY, havaalanları, gümrük kapıları ve bankalarla ilgili anlaşmazlığın çözümü için Bağdat’la görüşmek istediğini duyurdu.

Kürt Yönetimi aynı açıklamada, Iraklı milislerin büyük bir saldırı hazırlığında bulunduğunu iddia etti.

İddia Irak ordu sözcüsü tarafından yalanlandı.

Öte yandan, Başbakan Binali Yıldırım’ın, pazar günü Irak’taki mevkidaşı Haydar İbadi ile görüşmeler gerçekleştirmek için Bağdat’ı ziyaret etmesi bekleniyor.