Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye ile İran, PKK’ya yönelik düzenlenen operasyon nedeniyle gerildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İranlı ve Türk resmi makamları arasında dün, Kandil Dağı’ndaki ortak askeri operasyon konusunda anlaşmazlık yaşandı. İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü, Türkiye Savunma Bakanı’nın İran’ın Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı yürütülen operasyonlarına verdiği destek hakkındaki açıklamalarına yanıt verdi.

Tesnim haber ajansının haberine göre İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi, Türkiye Savunma Bakanı’nın isminden söz etmeksizin Türk üst düzey yetkililerinin sözlerinin ‘yanlış’ olduğunu dile getirdi.

İranlı Sözcü yaptığı açıklamada, “İran İslam Cumhuriyeti, terörle mücadelenin her türlüsünü desteklemesine rağmen ilgili ülkedeki yasal hükümetin izni olmadan terörizmle mücadele bahanesiyle üçüncü bir ülke sınırları içinde operasyon yapılmasını gayrimeşru bir eylem olarak görüyor” dedi.

İran’ın son 40 yıldır terörün kurbanlarından biri olduğunu söyleyen Sözcü Şikarçi, “Buna rağmen İran, terörist gruplarla mücadele için asla bir ülkenin egemenliğini ihlal edecek eylemleri desteklemeyecektir” ifadesini kullandı.

Şikarci, Ankara’yı Irak hükümetinden ’sabit ve hukuki’ bir izin almamakla itham etti. Kuzey Irak’taki varlığının yasadışı olduğunu öne sürdü.

Söz konusu gelişmelerden önce İran’ın Irak, Kürdistan bölgesi ve Türkiye ile olan batı sınırı şiddetli çatışmalara sahne olmuştu. Zira İran’daki Kürt militanlar PKK ile müttefik bir yapıya sahip.