Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Türkiye ile PKK’ya karşı ortak operasyon planlamıyoruz!’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İran’la ortak operasyonunun düzenleme ihtimaline işaret eden açıklamasına yanıt veren İran Devrim Muhafızları, Türkiye ile PKK’ya karşı ortak operasyon gerçekleştirme niyetinde olmadıklarını açıkladı.

İran Mehr Haber Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre, Devrim Muhafızları, dün yaptığı açıklamada, Türkiye ve İran arasında PKK güçlerine karşı ortak operasyon niyetinde olmadıklarını bildirdi.

Muhafızları tarafından yapılan açıklamalarda ise, “Geçmişte olduğu gibi İran topraklarında nüfuz kurmaya çalışacak her türlü kişi ve gruba karşı koyacağız. İran’da terör saldırısı düzenlemeye yönelik tüm girişimlere karşılık vereceğiz” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz senelerde İran’ın kuzey bölgesindeki toprakları, Kürt muhalif gruplarla olan şiddetli çatışmalara şahit olmuştu.

Erdoğan’ın Ürdün’e yaptığı günübirlik ziyaret öncesinde düzenlediği basın toplantısında, geçtiğimiz hafta Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın davetlisi olarak üç gün Türkiye’de temaslarda bulunan İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri’nin, Kürt muhalif gruplarına karşı Tahran ve Ankara’nın ortak bir askeri harekât hakkında istişarelerde bulunduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ordu komutanı arasında, kalıcı bir tehdit haline gelen terörist gruplara karşı ortak operasyonların gündeme geldiğini ve bu zamanda bu operasyonun nasıl mümkün olacağını geniş bir şekilde düşündüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı, Ankara ve Tahran arasındaki müzakerelerin Tahran’da devam edeceğini ifade ederken, İran Genelkurmay Başkanı Bakıri de, iki ülkenin, sınır güvenliği denetimi konusunda anlaştığını belirterek Hulusi Akar’ın, ilerleyen günlerde Tahran’a yönelik bir ziyarette bulunacağını açıkladı.

Öte yandan Rudaw adlı Kürt kanalı da, Türkiye’nin Kürdistan bölgesi ile Musul’un 114 kilometre uzağındaki İbrahim Halil Sınır Kapısı’na ticari bir köprü kurarak ticareti artırmak istediğini kaydetti.

Kanal, Kürtlerin Kürdistan bölgesi ile Türkiye arasındaki sınır geçişlerini kapatma ihtimalinden endişe duyduklarına dikkat çekerken, 26 yıldan bu yana Kürdistan ve Türkiye arasında kurulan ilk köprü olacağını kaydetti.