Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye, Ilısu Barajı’nda su tutma işlemini erteledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, Dicle Nehri üzerindeki Ilısu Barajında bu ay yapılması planlanan su tutma işlemini önümüzdeki aya erteledi. Kararın ardından Irak Su Kaynakları Bakanı Hasan Cenabi, gecikmenin felakete yol açmayacağını ve krizin üstesinden gelineceğini söyledi.

Cenabi dün Bağdat’ta düzenlenen basın toplantısında “Tüm vatandaşlarımıza, bu krizin hayatları için bir endişe kaynağı olmadığı konusunda güvence veriyoruz. Su depolarımızda şu anda 2 milyon dönümlük tarım arazisine yetecek miktarda su bulunuyor. Mevcut su krizi önceki krizlerden farklı değil” açıklamasında bulundu.
Cenabi, “İran, Zap Suyu ve Karkheh nehrinin Irak’a akışını kontrol ediyor. Türkiye de Dicle Nehri üzerinde beş büyük baraj inşa etti. Söz konusu kontrol ve akan nehirler üzerine inşa edilen barajlar su krizini şiddetlendirdi’’ dedi.

Iraklı Bakan, ülkesinin sadece su krizi değil diğer tüm konularda politik, diplomatik ve ekonomik ilişkilerini harekete geçirmesi gerektiğini ifade etti. Bakan Cenabi, Türkiye ve Irak arasında bulunan Dicle nehrindeki kuraklığı önleme ve Ilısu Barajında su tutulmasına ilişkin nasıl bir yol izleneceğine dair mutabakata varıldığını ancak Türkiye’nin bunu gelecek ay başına ertelediğini ifade etti. Cenabi, Dicle Nehri’nden gelecek su miktarının kuraklığı önleyebileceğinin altını çizdi.

Dolum işlemi Temmuz’da başlayacak

Türkiye dün, bu ay yapılması planlanan Ilısu Barajında su tutma işleminin Temmuz’a ertelendiğini açıklamıştı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla baraj kapılarını açtıklarını ve Irak’a su temin ettiklerini belirtti.

Hasan Cenabi, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada, Dicle nehrindeki bazı alanların kuraklık başlangıcında olduğunu fakat bunun Ilısu Barajının dolumu sonucu gerçekleşmediğini söyleyerek; bazı bölgelerde özellikle yılın bu mevsiminde kuraklığın baş gösterdiğini hatırlattı.

Bakan konuyla ilgili şunları söyledi:
“Bu yıl Irak’a ulaşan su miktarı olması gerekenden çok daha azdı. Yıl sonuna kadar dolan suyun 30 milyar metreküpe ulaşması bekleniyor. Önümüzdeki 6 ay boyunca yeterli suyumuz olacak. Şu anki kriz geçmiş yıllardakine benzer bir kriz.”

Irak Başbakanı Haydar İbadi de Salı günü yapığı açıklamada mevcut barajların yeterli olduğunu ve şu anda Irak’ın yeni bir baraja ihtiyacı olmadığını ifade etmişti.
Su kıtlığının Irak, İran, Türkiye ve Suriye gibi komşu devletler arasındaki işbirliği eksikliğinden kaynaklandığını söyleyen Su Kaynakları Bakanı Hasan Cenabi, Irak’ın su politikasını geliştirmesi ve güçlendirmesi gerektiğini dile getirdi. Bakan bunun büyük barajlar yapmak yerine sulama, temizlik gibi amaçlar için küçük barajlar düzeyinde olması gerektiğini vurguladı. Irak’ın kapalı su havzasına ihtiyaç duyduğuna işaret eden Cenabi, bu proje için 20 yılda 68 milyar dolarlık fona ihtiyaç duyulduğunu aktardı.