Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye, Irak’la petrol ticaretini sadece Bağdat ile sürdürecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Referandum kriziyle birlikte Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne yönelik alınan yaptırım kararları genişletiliyor. Son olarak Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin ofisinden yapılan açıklamada, “Türkiye, Irak’la yaptığı petrol ticaretini sadece Bağdat yönetimiyle sürdürme sözü verdi” denildi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, İbadi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bilgisinin verildiği açıklamada Yıldırım’ın, “Türkiye’nin, Irak merkezi yönetiminin sınır kapılarını ve havalimanlarını kontrol etmesi noktasında tam yardımlaşma halinde olacağını ve üzerine düşen görevlerine yerine getireceğini” söylediği aktarıldı.

Ayrıca Yıldırım’ın, Türkiye’nin, başta Petrol ticaretinin sadece Bağdat yönetimiyle sürdürülmesi de dâhil olmak üzere Irak merkezi hükümeti tarafından alınan tüm kararlara uyacağını vurguladığı kaydedildi.

IKBY, petrol ticaretini Türkiye’nin Akdeniz’e ulaşan petrol boru hattı aracılığıyla yürütüyor. Erbil yönetimi, DEAŞ terör örgütünün Haziran 2014’te Ninova bölgesine yönelik saldırısından sonra Kerkük petrollerine de el koymuştu. Kerkük, Bağdat ve Erbil arasındaki tartışmalı bölgelerin en önemlilerinden biri olarak öne çıkıyor

Referandum gerilimi sürüyor

Kriz büyüyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından, pazartesi günü düzenlenen bağımsızlık referandumunda, yüzde 92 oranında evet oyu çıkmıştı.

Bağdat Yönetimi referandumun iptal edilmesini istiyor. Irak Başbakanı İbadi, IKBY yönetiminden, kontrolü altındaki havalimanları ve sınır kapılarını merkezi yönetime devretmesini talep ediyor. İbadi kısa süre önce yaptığı açıklamada “Talep üç gün içinde karşılanmazsa IKBY’ye olan uçuşları askıya alacağız” uyarısında bulunmuştu. Tanınan süre Cuma günü sona eriyor.