Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye ve Lübnan’daki Suriyeli mülteciler siyasi çözümü bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriyeliler, her yeni yılın başlangıcında, geçen zor senelerden sonra huzurlu ve mutlu olabilmek için son yıllarda yaşadıklarından farklı bir haber gelmesini umuyor.

Suriye’deki savaşta yedinci yıla girilmesine rağmen, Suriyelilerin gözleri hala sınırda, siyasi görüşmelerde, konferanslarda ve diğer çözümlerde.

Türkiye’deki Suriyeli mülteciler, ülkelerinde devam eden savaştan çok uzakta hayatlarını sürdürüyor.

“Cenevre müzakerelerinden umutluyum”

Radio Rozana’da muhabir olarak çalışan 32 yaşındaki Suriyeli Ahmed Nazir, Cenevre’de düzenlenen Suriye barış görüşmelerine yönelik uluslararası çabaların, sürdürülebilir bir siyasi çözüm yoluna doğru gitmesini umuyor.

Nazir, “Tek çözüm, Cenevre görüşmeleri yoluyla olacak. Astana ve bu ayın sonunda Soçi’de gerçekleşmesi beklenen konferansa gelince, Cenevre’nin çabalarını engelliyorlar ve onlar hakkında umutlu değilim” diyerek düşüncelerini ifade etti.

Güvenlik güçlerinden ve iktidardaki rejimden duyduğu korkuyu gizlemeyen Ahmed, “Ben Şam’ın oğluyum. Rejim, tüm şehri ilgilendiriyor. Güvenlik güçleri reforma tabi tutulmadan ve rejimin yapısı değiştirilmeden, benim ve diğerlerinin Şam’a dönmesi olanaksız” dedi.

BM himayesinde ve BM elçisi Stephane de Mistura liderliğinde düzenlenen Cenevre görüşmeleri, Suriyelilerin yeni yılda başarılı olmasını beklediği tek somut şey olmaya devam ediyor.

“Uluslararası anlaşmalar yoluyla Suriye’yi bölmek istiyorlar”

Fakat, gazeteci Ola Hariri başka bir görüşe sahip. Hariri, “Bu müzakereler, uluslararası anlaşmalar yoluyla Suriye’yi bölmek, beraberinde gelecek olan siyasi tezahürleri meşrulaştırmak ve Suriye savaşına karışan her ülkenin etki alanlarını genişletmek amacıyla düzenleniyor” değerlenmesinde bulundu.

Suriye’de 2011 yılının ilkbaharından beri kanlı çatışmaların yaşandığını, 400 binden fazla kişinin öldürüldüğünü ve milyonlarcasının ülke içi ve dışına göç ettiğini belirten Hariri, “Suriye halkının yeni işgal biçimlerine ve savaşın uzamasına maruz kalmalarından korkuyorum” dedi.

Suriyeli mültecilerin vatan özlemi

34 yaşındaki Selma, üç yıl önce göç etmek zorunda kaldığı memleketi olan Humus’u ziyaret etmek için sabırsızlıkla bekliyor. Selma, “Umut etmekten vazgeçmeyeceğim. İlk fırsatta ailem ve arkadaşlarımla tekrar buluşmak için ülkemize geri döneceğim” diyerek vatanına olan özlemini dile getirdi.

2013 yılından beri rejim güçleri tarafından kuşatılmış olan Doğu Guta’ya bağlı Duma kırsalından gelen 28 yaşındaki Basil ise, hala rejimin çökeceği günün hayalini kuruyor.

Basil, “Dönmeyi hayal ediyorum. Fakat kapsamlı bir siyasi sürecin başlaması, yeni bir anayasanın kabul edilmesi, Esed rejimi ve ülkeyi demir yumrukla yöneten istihbarat servisleri olmaksızın bir geçiş aşamasına geçilmesi mümkün olursa” diyerek beklentisini dile getirdi.

Basil, bütün savaş suçlularının adalete teslim edilip, hesap vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Savaş cehenneminden Türkiye’ye kaçan birçok Suriyeli, çatışmalar devam etmesine rağmen, ülkedeki yangının söndürülmesini ve vatanlarına dönecekleri günü bekliyor.

Lübnan’daki 1 milyondan fazla mülteci zor koşullar altına yaşıyor

Reuters’ın yayınladığı bir rapora göre, Lübnan’daki bir milyondan fazla Suriyeli mülteci zor koşullar altında yaşıyor.

Hepsinin yeni yılda ulaşmak istedikleri basit bir hayali var; ‘Vatanlarının bağrına geri dönme hayali’

DEAŞ ile mücadele çerçevesinde savaş uçaklarının düzenlediği saldırıların sona ermesi ve DEAŞ militanlarının ülkeden çıkışının sağlanması ile mülteciler evlerine dönebilmeyi umut ediyor.

“Ülkemize dönmekten başka isteğimiz yok”

Lübnan’daki Suriyeli mültecilere yeni yıldan beklentilerinin ne olduğu sorulduğunda, Bedir isimli genç bir Suriyeli mülteci, diğerlerinin düşüncesini de ifade eden bir cevap verdi, “Allah’tan Suriye’deki savaşın bitmesini ve ülkemize dönebilmeyi istiyoruz. İstediğimiz başka bir şey yok.”

Nura Halife isimli Suriyeli bir mülteci, “Suriye ve Lübnan hep iyi olsun istiyoruz. Geri dönebilmeyi umut ediyoruz” diyerek, Suriye’ye dönebilmek için Allah’a dua ettiklerini ifade etti.

Lübnan’daki Suriyeli mülteciler, kimlik belgelerinin yenilenmesini ve Lübnan hükümetinin bunu gerçekleştirmesini umuyorlar.

Hammad adlı Suriyeli bir mülteci, “Lübnan hükümetinin bize yardım etmesini, okul ve kimlik belgelerimizi yenilemesini umuyorum. Buna çok ihtiyacımız var” şeklinde talepte bulundu.

Lübnan’daki birçok Suriyeli mülteci, yıllık yenileme ücreti 200 dolar olduğu ve birçoğu da bunu ödeyemediği için ikamet belgelerini yenileyemiyor.

Lübnanlı yetkililer, bu yıl bazı mültecileri bu ücreti ödemekten muaf tutmuştu.