Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye, Menbiç’e asker müdahale söylemini yineledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, YPG’nin bölgedeki varlığının devam etmesi nedeniyle, Menbiç’e yönelik askeri müdahale söylemini tekrar etti.

Akar, “Menbiç’ten çıkarılacağına ilişkin sözler verilmiş olmasına rağmen, terör örgütü Afrin’de olduğu gibi Münbiç’te de hendekler kazmaktadır. Terör örgütü yeri ve zamanı geldiğinde kazdığı çukurlara kendisinin gömüleceğini bilmelidir” dedi.

Türk askeri kaynaklarına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi sınır hattından Fırat’ın doğusundaki Ayn el Arap (Kobani) bölgesini obüs bataryalarıyla vurması sonucu 4 YPG’li öldürülmüş, 6’sı da yaralanmıştı.

“Türkiye’nin sınır güvenliğine bağlıyız”

ABD Dışişleri Bakanlığı, NATO müttefiği olan Türkiye’nin sınır güvenliğine bağlı olduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, Suriye’nin kuzeyine herhangi bir tarafın saldırıda bulunmasının bölgede Amerikalı askerlerin de olabilme ihtimalinden dolayı kendilerine endişe verdiğini belirten Palladino, Türkiye’nin güvenlik endişesine ilişkin ABD ile Türkiye arasında koordinasyon ve istişare yapılması daha iyi bir yaklaşımdır” şeklinde konuştu.

Menbiç yol haritasını örnek gösteren Sözcü, ABD ile Türkiye’nin düzenli koordinasyon ve istişarelerini sürdürdüğünü, aktif bir şekilde yan yana eğitimlere devam ettiğini dile getirdi.

Suriye’de kalıcı istikrar için siyasi çözüm

Fransa Dışişleri Bakanlığı ise, Türkiye tarafından uygulanan bombardıman konusundaki endişelerini dile getirerek, “Suriye çatışmasının, askeri yollarla çözülemeyeceğine inanıyoruz. Kalıcı istikrar, ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararına uygun olarak siyasi bir çözüm çerçevesinde sağlanabilir” ifadeleri kullanıldı.

Salih Müslim’den Erdoğan’a cevap

DPA’da yer alan habere göre, Suriyeli Kürt lider Salih Müslim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fırat’ın doğusunda bulunan Kürt militanlara karşı geniş çaplı bir askeri harekat başlatma tehdidini gerçekleştirecek güce sahip olmadığını söyleyerek, bu ifadelerin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) saflarında karışıklık yaratacağını ve DEAŞ’ın bundan faydalanacağını öne sürdü.

Müslim, bu tehditleri hafife almasa da, uluslararası koşulların Erdoğan’ın bu tehditlerini yerine getirmesi için uygun olmadığını kaydetti.

Erdoğan’ın bu tür açıklamalarının yeni bir şey olmadığını dile getiren Müslim, “Her halükarda yüzleşmeye hazırız. Fakat Türkiye tarafından saldırıya maruz kalacak olan bölgelerde koalisyon güçlerinin varlığının bulunmasının yanı sıra uluslararası durumun Erdoğan’ın lehine olmadığını düşünüyoruz” diye konuştu.

PYD eski eş başkanı olan Müslim, SDG’nin Türkiye’nin tehditleriyle başa çıkma konusunda herhangi bir taraftan, özellikle de ABD’den güvence mektubu aldığı yönündeki iddiaları reddetti.

Ortak devriyeler başladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK ve ABD arasında Münbiç’te ortak devriye başladığını söyleyerek, “Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD ordusu, Münbiç yol haritası çerçevesinde ilçede ortak devriye faaliyetine başladı” şeklinde açıklamada bulundu.