Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye, Rusya ile yapılan S-400 anlaşmasını feshedebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara, Washington ve NATO ile gerilimin tırmanmasına neden olan Rusya ile yaptığı S-400 füze savunma sistemi anlaşmasını feshedebileceğini ima etti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Akşam Gazetesi’nde yer alan röportajında, “Putin, ortak üretim konusunda birlikte adım atabiliriz, gerekli teknolojiyi de sağlarız dedi. Biz orta ve uzun vadede ortak üretim konusunda prensipte anlaştık. Ruslar buna yanaşmazsa başka bir ülkeyle yaparız anlaşmayı. Ama bize resmi olarak olumsuz bir bilgi gelmedi. S-400 füze savunma sistemlerini hızlı bir şekilde satın almak istiyoruz. Ülkemizin hava ve füze savunmasında uzun süredir devam eden bir yetenek açığı var. Bölgemizde artan hava ve balistik füze tehdidi karşısında bu eksikliği mümkün olan en kısa sürede gidermemiz lazım. Türkiye’nin bu sistemleri Rusya’dan satın almasına karşı çıkan ülkeler, S-400’ü Moskova’dan almamızı istemiyorsa, bize alternatif sunması gerekiyor” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, dün yaptığı açıklamada, füze sisteminin tedariki konusunda Rusya ile Türkiye arasındaki görüşmelere değinerek, “Bu konuda temaslar ve görüşmelerin uzmanlar düzeyinde yürütüldüğünü söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül’de Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemlerinin tedariki konusunda Rusya ile bir anlaşma imzalandığını açıklamıştı.