Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde yeni güvenlik noktaları kurmayı planlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde mültecilerin barınacağı güvenli bölgelerin kurulması ve yeni göç dalgalarının önlenebilmesi için askeri operasyonların artabileceğini işaret etti.

Trabzon’da Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşma yapan Erdoğan, ülkesinin daha önce Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarıyla yaptığı gibi Suriye topraklarında güvenli bölgelerin kurulması için gerekli tüm düzenlemelerin tamamlanacağını açıkladı.

Suriye’nin yaklaşık 4’te 1’inin terör örgütlerinin kontrolünden kurtarıldığına dikkati çeken Erdoğan, ülkenin diğer bölgelerinde yaşanan ‘felaketten’ kaçınmak için İdlib’de diplomatik ve askeri çabaların artırıldığını kaydetti.

Erdoğan, Putin ile Suriye meselesini görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cuma günü telefon görüşmesi yapan Erdoğan, özellikle İdlib başta olmak üzere Suriye’deki gelişmeleri ele aldı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan’ın Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, bölgesel ve ekonomik konular hakkında fikir alışverişinde bulunmasını yanı sıra Suriye ve Astana görüşmelerindeki son gelişmeler de masaya yatırılan konular arasındaydı.

Türkiye’den İran ile önemli görüşme

Türkiye, Astana görüşmelerinin iki garantörü olan Rusya ve İran ile temaslarını artırırken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Perşembe günü, İran Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Mahmud Vaizi ile yaptığı görüşmede aralarında Suriye’deki gelişmelerin de bulunduğu iki ülke gündemindeki konuları ele aldılar.

Diplomatik kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, görüşmelerde özellikle Türkiye sınırına yeni bir göç dalgası kaygılarını artıran, rejimin İdlib’e yönelik muhtemel saldırıları başta olmak üzere Suriye’deki gelişmeler ve Rusya’nın Türkiye’nin Suriye’den çekilmesine ilişkin son taleplerinin ele alındığını aktardı.

Ruhani’den Erdoğan’a mektup

Yapılan bu görüşmelerin akabinde Vaizi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin iki ülke arasındaki gelişen ilişkiler, ABD’nin son zamanlarda uyguladığı yaptırımları ve Suriye’deki gelişmeler konusundaki mektubunu Erdoğan’a aktardı.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, bugün yapacağı ziyaret sırasında Mevlüt Çavuşoğlu’yla Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa liderlerinin Suriye konusunda düzenleyeceği zirvenin hazırlıklarını ele alacağını bildirdi.

Erdoğan: Politikalarımızda geri adım atmayacağız

Türkiye, Astana görüşmelerinde meydana gelen gerilimi azaltmak için Rusya ve İran’dan gelen güvencelerle, İdlib’de 12 gözlem noktası kurdu. Erdoğan, YPG’yi destekleyen ABD ile artan gerginlikler konusunda, “Terör örgütleriyle olan ilişkileri nedeniyle Türkiye ile olan stratejik işbirliği olanlarla devam etmeyeceğiz. Suriye ve Irak ile ilgili politikalarımızdan da geri adım atmayacağız” dedi.

Erdoğan dün Rize’de yaptığı konuşmada “Türkiye’nin geliştiğini ve zamanla daha etkili bir hale geldiğini bazı tarafların kurduğu baskıdan anlıyoruz. Suriye sınırımızda kurulmaya çalışılan terör koridoru konusunda sessiz kalsaydık, bazı tarafların topraklarımız hakkındaki isteklerini kabul etmiş olur, şu anda bu krizleri yaşamamış olurduk. Şu anda bu saldırılara uğruyoruz çünkü daha önce bu ellere birçok yerde vurduk” ifadelerini kullandı.

Sınırda devriyeler sürüyor

Bu bağlamda Türk ve ABD güçleri Suriye’nin kuzeyinde Münbiç ve Fırat Kalkanı Operasyonu bölgeleri arasındaki sınır hattında bağımsız olarak devriyelerini sürdürüyorlar.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Türk ve ABD güçlerinin söz konusu bölgedeki devriyelerine devam ettiğini bildirdi.

Her iki taraf da bu devriyelere, 18 Haziran’da yapılan ABD ile Türkiye’nin YPG’nin Münbiç’ten çıkarılmasını ve yerel bir meclis oluşturuluncaya kadar şehrin istikrarını denetlemeyi öngören mutabakatı kapsamında, 4 Ağustos’ta başladı.