Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye, Suudi Arabistan ile ilişkilerin zarar görmesini istemiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, gazeteci Cemal Kaşıkçı davası nedeniyle Suudi Arabistan ile ilişkilerin zarar görmesini istemediğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Türkiye için önemli, kardeş ve dost bir ülke olduğunu, iki ülke arasında birçok ortaklığın bulunduğunu ve bunlara zarar gelmesini istemediklerini söyledi.

Kalın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Burada bu konuyu iki ülke arasında bir mesele haline getirecek bir yaklaşımdan ziyade meselenin aydınlatılması yönünde bir ortak irade konuldu. Bu konduktan sonra sorumluların ortaya çıkması, cezalandırılması büyük önem arz ediyor. Hiçbir şey karanlıkta kalmayacak bir şekilde, hukuki olarak da sonuna kadar gidilecek. Olayın bütün yönleriyle aydınlatılması bizim nihai hedefimizdir, vazifemizdir, sorumluluğumuzdur. Bundan kaçış asla söz konusu değil.”

“Pazarlık yakıştırmaları gayri ahlakidir”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Kabine Toplantısı sonrasında yapılan basın açıklamasında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı davasının ‘karmaşık’ olduğunu söyleyerek, sorumluların hesap vereceğini belirtti.

Çelik, Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı davasına ilişkin Suudi Arabistan ile pazarlık yapıldığı iddialarına dair kendisine sorulan soruyu “Başsavcılık soruşturmayı yürütüyor. Pazarlık yakıştırmaları gayri ahlakidir. Sonuçlar ortaya çıkacak, sorumlular cezalandırılacak. Bir daha kimsenin aklından böyle şeyler geçmeyecek diyoruz” diye cevapladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kaşıkçı davasının tüm ayrıntılarını bugün yapılacak olan AK Parti Grup Toplantısı’nda ortaya çıkaracağını duyurmuştu.

22 konsolosluk çalışanı tanık sıfatıyla ifade verdi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Cemal Kaşıkçı davasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Türk ve yabancı uyruklu 22 konsolosluk çalışanı tanık sıfatıyla ifade verdi.

Kushner: Gerçekleri araştırma safhasındayız

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, CITIZEN konferansının açılış töreninde yaptığı konuşmada “Suudi Arabistan’ın İran’ın saldırganlığını geri püskürtme noktasında önemli bir müttefik olduğuna inanıyorum” diyerek Trump yönetimi olarak şu anda gerçekleri araştırma safhasında olduklarını belirtti.

Kushner açıklamasında “Ulaşabildiğimiz kadar çok bilgiye ulaşmaya çalışıyoruz. Daha sonra Dışişleri Bakanı, Ulusal Güvenlik ekibimizle birlikte çalışarak hangilerinin güvenilir olup olmadığını belirlememize yardım edecek” dedi.

Tunus’tan destek

Tunus Dışişleri Bakanı Hamis Cihinavi de açıklamasında “Kaşıkçı’nın öldürülmesini kınıyoruz ancak bu olayın Suudi Arabistan’ı hedef almak için kullanılmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Konunun Suudi Arabistan’ı ve güvenliğini hedef alan bir noktaya çekilmemesi gerektiğini dile getiren Cihinavi, Suudi makamlarının olayla ilgili derinlemesine soruşturma açma kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Bahreyn Bakanlar Kurulu’ndan Kral Selman’ın kararlarına övgü

Bahreyn Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından Cemal Kaşıkçı davasına ilişkin alınan kararlara övgüde bulundu.

Bahreyn Başbakanı Prens Halife bin Selman Al Halife başkanlığında dün düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında Kral Selman’ın Kaşıkçı davasına ilişkin gerçekleri ortaya çıkarmak adına attığı başarılı adım ve aldığı kararlardan duyulan memnuniyet dile getirildi.