Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye, Tunus’a 3 azılı teröristi iade etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tunus Mahkemesi, Türkiye’nin iade ettiği üç azılı teröriste hapis cezası verdi. Terörister, geçtiğimiz hafta terör ve kara para aklama suçlamaları üzerine mahkemeye sevk edilmişlerdi.

Tunus Dışişleri Bakanı, ağustos başında Türkiye’de bir takım resmi temaslar gerçekleştirdi. Bu temaslar esnasında Tunus ve Türkiye arasında güvenlik alanındaki iş birliği çerçevesinde teröristlerin teslim edilmesi konusu da ele alındı. Diğer yandan, yine binlerce Tunuslu teröristin Türkiye toprakları üzerinden Suriye ve Irak’a geçişinin ortaya çıkarılması ve bu konuda yapılacak olan iş birliğini geliştirme yolları tartışıldı.

Bu terör üyelerinin tutuklanması koşulları ve terör dünyasındaki tehlikeli boyutları için konuşan Tunus Asliye Mahkemesi Sözcüsü Sufyan el-Sulaiti, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bu teröristleri tutukladığını ve sınır dışı edilinceye kadar serbest bırakmadıklarını belirtti.

DEAŞ terör örgütü içerisinde aktif olan bu teröristlerin son derece tehlikeli oldukları vurgulandı. Yapılan güvenlik soruşturmalarında, özellikle terör örgütü üyelerinin sıcak noktalara transferi ve nasıl askeri eğitim aldıkları ile ilgili önemli bilgi ve verilere ulaşıldı. Teröristlerin, fikri yapılanma ve bağlılık yeminin ardından Suriye’de DEAŞ terör örgütüne katıldıklarını itiraf ettikleri vurgulandı. Örgüte katılan teröristler askeri eğitimlerden geçirilerek, Suriye’deki DEAŞ ve el-Kaide saflarında çok sayıda operasyonlara katıldıkları belirtildi.

Tunus emniyetinin yayınladığı raporda, çok sayıda Tunuslu teröristin, Suriye’deki terörist gruplara katılmak için Libya sınırından Türkiye’ye geçtikleri ve burada Suriye’deki gruplara katılmayı bekledikleri, büyük bir kısmının ise Suriye’ye gitmeden önce İstanbul’a düzenlenen uçuşları kullandıkları belirtildi. Bugün, Tunuslu teröristlerin yüzde 70’i yurtdışında bulunuyor. Tunus İçişleri Bakanlığı verilerine göre Tunus içerisinde bulunan terörist sayısı ise 2 bin 929.