Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye ve ABD Menbiç konusunda anlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye ve ABD, iki ülke arasında gerginliğe neden olan Suriye’nin kuzeyindeki Menbiç şehrine yönelik bir yol haritasında anlaşmaya vardı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, “Suriye konulu Türkiye-ABD Çalışma Grubu, Suriye ve her iki tarafı ilgilendiren diğer işbirliği konularında görüşmelere devam etmek amacıyla bugün Ankara’da toplanmıştır. Taraflar, Menbiç’te güvenlik ve istikrarın sağlanması hususunda yürütecekleri işbirliği için bir yol haritasının ana hatlarını belirlemiştir. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanı Pompeo, Çalışma Grubu’nun tavsiyelerini değerlendirmek üzere 4 Haziran’da biraraya gelecektir” ifadeleri yer aldı.

Türkiye, ABD’den YPG birimlerinin Menbiç’ten çıkarılmasını ve oranın çoğunluğu Arap olan gerçek sahiplerine teslim etmesini talep ediyor.

Dışişleri’nden Tillerson hatırlat ması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise, Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın şubat ayında Ankara’ya yaptığı ziyaretten sonra bir mekanizma kurulduğunu hatırlatarak, oluşturulan bu çalışma gruplarının Suriye konulu ilk toplantısını 8-9 Mart’ta yaptığını söyledi.

Kritik görüşme 4 Haziran’da

Aksoy, toplantının ana gündeminin Menbiç olduğunu dile getirerek, iki ülkenin üzerinde çalıştığı yol haritasının nihai halinin 4 Haziran’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında Washington’da yapılacak görüşmeden sonra açıklanacağı bilgisini verdi.

Çavuşoğlu, 27 Nisan’da Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları toplantısında ABD’li mevkidaşıyla görüştükten sonra Menbiç’teki işbirliğine dair yol haritasında anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, geçtiğimiz Perşembe günü ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi önünde yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla yakın zaman içerisinde görüşeceğine dikkat çekerek, görüşmelerde ana konulardan birisinin Suriye’nin kuzeyi olacağını ifade etti. Pompeo ayrıca, eski ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson döneminde yapılan görüşmeler bağlamında bir yol haritası çıkarıldığını dile getirdi.

Menbiç’te protesto

Öte yandan, ABD ve Türkiye’nin Menbiç ile ilgili anlaşmaya vardığının ilan edilmesinden saatler sonra Menbiç’teki Sivil Demokratik Yönetimi bölgedeki Türk varlığına karşı dün bir protesto düzenledi.

Yönetim tarafından yapılan açıklamada, Afrin şehrindeki Türk birliklerine dikkat çekilerek, bölge halkının göçe zorlandığı, mallarının yağmalandığı, masum sivillerin öldürüldüğü ve Türk hükümetinin terörle mücadele bahanesiyle Menbiç’i işgal etmeye yönelik tehditlerinin devam ettiği ifade edildi.

Menbiç şehri ve kırsalında toplanan halk, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunda öldüğü ve yaralandığını iddia ettikleri kişilere ait fotoğrafları taşıyarak bir gösteri düzenledi.

Menbiç’teki Sivil Demokratik Yönetimi tarafından yapılan açıklamada, ‘Suriye-Suriye diyaloğu aracılığıyla’ bölgedeki kanı durduracak ve birleşik Suriye’nin altyapısının geri kalanını koruyacak şekilde ülkede yaşanan krize bir çözüm bulunmasına ihtiyaç olduğu belirtildi.

Açıklamada, bunun sadece başta Suriye’nin kuzeyini işgal eden Türk güçleri olmak üzere tüm yabancı işgalci güçlerin İdlib’den Afrin’e, El Bab’tan Azez’e kadar tüm Suriye bölgelerinden ayrılması ile gerçekleşebileceğini dikkat çekilerek, Suriye halkının sorunlarını iç diyaloga girerek çözebileceği ifade edildi.