Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye ve ABD Suriye’nin kuzeyinde koordinasyonu arttırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk ve ABD’li yetkililer, Washington destekli Kürt milisler ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasındaki gerginlik ve karşılıklı saldırıların azalması amacıyla, Suriye’nin kuzeyine yönelik koordinasyonu güçlendirmenin yollarını ele aldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal Washington’u ziyaret ederek, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı David Hale ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı John Rood ile görüşmeler yaptı. Yapılan görüşmelerde, Menbiç’te 1 Kasım itibariyle ortak askeri devriyelerin başlamasının ardından iki taraf arasındaki koordinasyonu geliştirmenin yolları gündeme alındı.

Aynı bağlamda, ABD Dışişleri Bakanlığı ise, Washington’da yapılan toplantıda, iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan son gelişmelerin yanı sıra bölgesel konuların tartışıldığını bildirdi.

Açıklama, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı David Hale’in, Suriye’nin kuzeyinde TSK ile YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu SDG arasında yaşanan karşılıklı saldırılara son verilmesi çağrısında bulunduğu da ifade edildi.

Ankara ile Washington arasında, Suriye’nin kuzeyine ilişkin koordinasyon son günlerde arttı. Ortak devriye faaliyetleri, 1 Kasım 2018 itibariyle ABD ordusu ve TSK unsurlarınca ortak icra edilmeye başlandı. Ortak devriye, TSK’nın Fırat Kalkanı harekat alanı ile Menbiç kent merkezi arasındaki hatta 68 kez devriye yapmasının ardından gerçekleşti.

Öte yandan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, ikili savunma ilişkileri, Suriye ve terörle mücadele konularında görüş alışverişinde bulundu.