Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye ve Fransa arasında Kaşıkçı tartışması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara-Paris/Şarku’l Avsat

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Fransa’ya tapeleri verdik” açıklamasına Fransa’dan ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan siyasi bir oyun oynuyor’ açıklaması geldi. Paris’in bu açıklamalarına sert tepki gösteren Ankara ise Fransa’nın yaşananları örtbas etmeye çalıştığını ifade etti.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Erdoğan’ın bu hafta başında Fransa dahil birçok ülkeye Kaşıkçı olayı ile ilgili tapeler verildiği söylemi üzerine, “Fransa’nın elinde herhangi bir tape” yok dedi. Erdoğan’ın açıklamaları ile ilgili kendisine yöneltilen bir soruya Fransız Bakan, “Bu, mevcut koşullarda oynanacak bir siyasi oyun olduğu anlamına gelir” şeklinde cevap verdi.

Paris’e delil gönderdikleri konusunda ısrar eden Türkiye, Fransa Dışişleri Bakanı’nın sözlerinin kabul edilemez olduğunu belirterek tepki gösterdi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk istihbaratının 2 Ekim’de İstanbul’da yaşanan Kaşıkçı olayına ilişkin kayıtları Fransa ile paylaşıldığını söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Fransa’nın “siyasi oyun oynuyor” sözlerini “büyük küstahlık” olarak nitelendirerek reddetti.

Reuters, Ankara ile Paris arasında yaşanan anlaşmazlığın, Erdoğan’ın Türkiye’nin diğer ülkelere kayıtları verdiği ifadesinden kaynaklandığını belirtti

Kanada Başbakanı Justin Trudeau dün yaptığı açıklamada, Kanada istihbaratının Ankara tarafından verilen ses kayıtlarını dinlediğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert ise Türk ve Alman istihbaratı arasında Cemal Kaşıkçı dosyasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini söyledi.