Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye ve İsrail arasında sözlü düello | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “İsrail dünyanın en faşist ve ırkçı devletidir” şeklindeki sözlerine yanıt verdi. Netanyahu, konuya dair yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin karanlık bir diktatörlüğe dönüştüğünü” iddia etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün, TBMM’de yaptığı konuşmada, İsrail parlamentosunun (Knesset), “Yahudi Ulus Devlet” yasasını onaylamasına tepki göstererek, “İsrail dünyanın en faşist ve ırkçı devletidir” ifadelerini kullanmıştı.

Yasanın kabulüne sert tepki gösteren Erdoğan, “Bu düzenleme, İsrail’in dünyadaki en siyonist, en faşist, en ırkçı devlet olduğunun hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde ispatıdır” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Knesset, geçtiğimiz Perşembe günü, İsrail’in “Yahudi Ulus Devleti” olduğunu ve “İsrail’in kaderini tayin etme hakkının sadece Yahudilere ait olduğunu” öngören yasayı onaylamıştı.

Bu durum, uluslararası toplumun büyük tepkisine neden olmuştu.

İsrail-Türkiye ilişkileri, İsrail’in 2008 yılında Gazze Şeridi’ne yönelik kuşatma uygulaması üzerine gerilmiş; 2011’de Mavi Marmara olayı sonrası iki ülke arasındaki gerginlik had safhaya ulaşmıştı.

Türkiye, Mavi Marmara gemisine yönelik saldırı sonrası İsrail ile diplomatik ilişkilerini ve askeri anlaşmalarını askıya almıştı.