Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye, yakalanan iki askeri Yunanistan ile takas yapmayı reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara, askeri casusluk suçlamasıyla gözaltına alınan Yunan askerlerinin, komşu Yunanistan ile bir pazarlık meselesi olmadığını tekrarladı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Türkiye’de yakalanan iki Yunan askeri ile Türkiye’de darbe teşebbüsünde bulunmuş teröristlerin Yunanistan’a kaçmasına karşılık, bir değişim durumunun söz konusunu bile olmadığını” söyledi.

Bozdağ, Yozgat’ın merkez ilçesinde yaptığı açıklamada, Yunanistan’a kaçan Türkiye’de darbe yapmaya teşebbüs etmiş olan teröristler ile Yunan askerlerinin bir değişim konusu olmadığını vurgulayarak, her iki meselenin de ayrı olduğunu belirtti.

15 Temmuz 2016 gecesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde başarısız bir darbe girişiminde bulunan 8 darbeci Yunanistan’a kaçmış, yetkililer ise darbecilerin eski müttefiklerinden Fetullah Gülen örgütüne üye olduğunu bildirmişti.

Yunanistan’da sığınma talebinde bulunan 8 darbeci asker tutuklandı ve Türkiye’de adil yargılanamayacaklarından korkarak evlerine geri dönmeyi reddetti. Yunan yargısı ise darbeci askerleri geri göndermeyi reddetti.

Bozdağ, bazı Yunan siyasetçilerin Türkiye’ye yönelik saldırılarının nedeninin şöhret kazanmak ve seçmenlere daha fazla destek sağlamak olduğunu ve Yunan siyasetçilerini Türkiye ile ilişkilerini istikrarsızlaştırmada “beceriksiz” olarak nitelendirdi. Ardından, “Bazı Yunan bakanları Türkiye’ye karşı kışkırtıcı açıklamalar yapıyorlar ve bu Yunanistan’ın çıkarına değil” açıklamasında bulundu.

Türk sınır muhafızları, düzenli görevleri sırasında, biri teğmen diğeri astsubay çavuş olduğu belirtilen iki Yunan askeri Edirne’de sınırı geçtikten sonra yakaladı. Türkiye sınırında yakalanan iki asker, daha evvel Mart ayında “askeri casusluğa teşebbüs” ve “askeri yasak bölgeye girmek” suçlarından tutuklanmıştı.