Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye, yakın zamanda Afrin’e askeri operasyon yapabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın” diyerek yakın gelecekte Suriye’nin Afrin şehrine yönelik askeri operasyon ihtimalinin kapısını açtı.

Canikli, geçen hafta Suriye’nin Afrin bölgesinde “gerçek bir tehlike” olduğunu ve bu tehdidin kaldırılması gerektiğini söylemişti.

Suriye’de çatışmasızlık bölgelerinde gözlem noktaları oluşturmaya devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afrin sınırındaki Simon Kalesi’ne konuşlanmıştı. TSK, 12 Ekim’de İdlib’deki gerginliği azaltma bölgelerindeki ateşkesin takibi için gözlem noktaları oluşturmak amacıyla bölgeye intikal etmeye başlamıştı.

İlerleyen süreçte, kademeli olarak İdlib’in kuzeyinden güneyine uzanacak intikalde, TSK’nın 12 bölgede gözlem noktası oluşturması öngörülüyordu.

Bu anlaşma kapsamında, TSK’nın İdlib’deki gözlem noktalarının üçte birinin oluşturulmasının tamamladığını belirtildi.

TSK’nın kurduğu bu gözlem noktaları, Afrin’deki Kürt grupların denetim alanlarına sadece 4 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

“Afrin’de de gözlem noktaları kuracağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleştirilen zirvenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Halep’in kuzeydoğusundaki Afrin bölgesinde de gözlem noktaları kuracaklarını söyledi.

Erdoğan, Soçi’deki Suriye zirvesinin, “Afrin konusunda, gerek Rusya, gerek İran’ın tavrını görmemiz açısından önemliydi” diye niteledi. Erdoğan, “Şimdi, tavırlarını görmemizin ardından İdlib’deki kontrol ve gözetleme noktalarının Afrin’de de oluşturulması için arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürecekler. Bizler kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı, Afrin’deki demografik yapının yerli halkın şehre dönüşünden sonra normale dönmeye başladığına dikkat çekerek, Afrin’in yüzde 50’sinin Arap, yüzde 30’unun Kürt, kalanının da Türkmen ve diğer gruplardan oluştuğunu söyledi.

“SDG’ye verilen silahlarla ilgili yapılacak değişiklikleri inceliyoruz”

Pentagon, Erdoğan ile Trump arasında geçen cuma günü gerçekleşen telefon görüşmesinde gündeme gelen ABD’nin SDG’ye silah desteğinin kesilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Pentagon, dün Suriye’de ABD destekli Kürt güçlere verilen silahlarla ilgili yapacakları değişiklikleri incelediklerini duyurdu. Ancak, silah teslimatının durdurulduğunu ilan etmedi. Kararların savaşın bazı gereklerine dayandığını belirtti.