Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’de bulunan FBI ajanları hakkında inceleme başlatıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara, Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla’nın New York’ta tutuklu yargılandığı davada tanık olarak dinlenen eski polis Hüseyin Korkmaz’ın ifadelerinin ardından, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Türkiye ekibinde yer alan görevliler hakkında inceleme başlattı.

“Araştırmalar, Türkiye’deki FBI ajanlarının Gülen hareketi ile temasta olduklarını gösterdi”

Türkiye’deki FBI ajanları ile ilgili yapılan araştırmalar, 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde Türkiye’deki yolsuzluk soruşturmalarının öncesinde ve sonrasında Gülen hareketinin üyeleri ile temas içinde olduklarını gösterdi.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Gülen’e bağlı ‘hizmet’ hareketi ile irtibatı tespit edilen FBI ajanları hakkında yasal işlem yapılacak, Türkiye’de çalışmasına izin verilmeyecek ve sınır dışı edilecek.

FBI ajanlarının, Gülen hareketi ile bağlantılı olduğu kanıtlanırsa, Türk Ceza Kanunu’nun 327 ve 328 inci maddeleri uyarınca, ‘devletin güvenliği ve iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri sızdırılması’ suçundan haklarında soruşturma açılacak.

FBI’ın Türkiye’deki görevlisi Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldı

FBI’ın Türkiye’deki görevlisi, ABD’de devam eden Hakan Atilla davasında tanık olarak ifade veren eski emniyet mensubu Hüseyin Korkmaz’ın öne sürdüğü iddialara ilişkin ifade vermesi için, geçen çarşamba günü Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne davet edildi.

Korkmaz: FBI bana 50 bin dolar verdi

Korkmaz geçtiğimiz salı günü verdiği ifadesinde, tutuklanma korkusuyla Türkiye’den kaçtıktan sonra, FBI’ın kendisine 50 bin dolar verdiğini ve ABD savcılığından da kira yardımı aldığını belirtmişti.

5 Aralık 2013 tarihli yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten emniyet biriminde görev alan eski bir polis olan Hüseyin Korkmaz, geçen yıl olayla ilgili kanıtlarla birlikte Amerika’ya kaçmıştı.

Korkmaz, altın kaçakçılığı ve para aklama üzerine yapılan soruşturmanın, 2012 yılında Zarrab ile başladığını, daha sonra hükümet yetkililerini de içerecek şekilde hızla genişlediğine dikkat çekti.

Adalet Bakanı Gül, Korkmaz’ın ABD’den iadesini talep etti

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ABD Adalet Bakanlığı’na bir mektup yazarak, Mehmet Hakan Atilla davasında tanık olan eski polis Hüseyin Korkmaz’ın iadesini talep etti.

Adli makamlar tarafından Korkmaz’ın iade edilmesi amacıyla geçici tutuklanmasını talep eden Gül’ün mevkidaşı ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’a yazdığı mektupta, “Talebimizin olumlu bir şekilde alınmasını ve söz konusu kişinin mümkün olan en kısa sürede teslim edilmesini bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Korkmaz ise, Manhattan’daki mahkemede tanık olarak yaptığı konuşmada, Türkiye’ye iade edilmesi halinde, ‘işkenceye maruz kalmaktan’ korktuğunu ifade etti.

Türk Hükümeti, Zarrab ve Halkbank davasının siyasi amaçlı olduğuna ve Manhattan Federal Mahkemesi’nde görülen davanın arkasında Gülen destekçilerinin olduğuna dikkat çekiyor.