Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’de yargılanan Alman gazeteciye yurt dışı izni | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

‘Terör örgütüne üye olma’ suçlamasıyla yargılandığı davada daha önce şartlı tahliye edilen Alman vatandaşı gazeteci Meşale Tolu (34) hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı kaldırıldı.

Tolu, Twitter’dan yazdığı mesajda, yurtdışı yasağının kalktığına dair haberlerin doğru olduğunu belirtti. Tolu, mesajında, “Destekçilerime, bana yakınlık duyan ve özgürlüğümü elde etmem için yanımda olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Tolu, Türkiye’de terör örgütü olarak sınıflandırılan yasaklı Marksist-Leninist Komünist Parti (MLKP) üyesi olduğu suçlamasıyla 6 aydan uzun bir süre tutuklu kaldıktan sonra İstanbul’da mahkeme tarafından Aralık ayında şartlı olarak tahliye edildi. AFP’nin aktardığı habere göre mahkeme, Tolu’yu her hafta imza vermesi ve ülkeyi terk etmemesi koşuluyla serbest bırakmıştı. Ancak Tolu hakkında verilen son mahkeme kararında, Tolu’nun yurtdışı yasağı kaldırıldı. Bununla birlikte Tolu Twitter’da bir sonraki duruşmanın 16 Ekim’de yapılacağını yazdı. Tolu, 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Gazeteci Tolu hakkındaki son mahkeme kararı, birkaç aydır gerginlik yaşanan Türkiye-Almanya ilişkilerini yumuşattı. Türkiye, geçtiğimiz günlerde ABD ile Amerikalı Rahip Brunson konusunda yaşadığı gerginlikle birlikte Avrupa ile köprüler kurmaya çalıştı.

Mahkeme, ayrıca Şubat ayında savcıların 18 yıla kadar hapis cezası talebinde bulunduğu Türk asıllı Alman gazeteci Deniz Yücel ve 2016 yılındaki başarısız darbe girişimi ile ilgili suçlamalar sonucu bir yıldan uzun süredir hapiste tutulan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç’ın tahliyesine karar verdi.