Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’den ABD’nin elektronik ürünlerine boykot hamlesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, ABD’li papaz Andrew Brunson’ın tutuklanmasına yönelik Washington’un Ankara’ya uyguladığı yaptırımların ardından ABD’nin elektronik ürünlerine boykot uygulayacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’da Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen bir sempozyumda yaptığı konuşmada, Güney Kore ve Türkiye’nin ürettiği elektronik cihazlara işarette bulunarak “Amerika’nın elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. Onların Iphone’u varsa, öbür tarafta Samsung var. Kendi ülkemizde Venüs var, Vestel var” dedi.

Cumhurbaşkanı, güçlü bir siyasi pozisyon sürdürülmesinin önemine vurgu yaparak, döviz satın almanın düşmana teslim olmak anlamına geldiğini ifade etti.

Öte yandan Türkiye Merkez Bankası, piyasaları sakinleştirmeye yönelik ‘gerekli tüm tedbirleri’ alacağını açıkladıktan sonra Türk lirası, dolar karşısındaki değer kaybını telafi etti. Açıklamanın ardından yükselişe geçen TL 6,49 seviyesinde işlem görmeye başladı.

Ülkedeki ekonomik gidişat nedeniyle Türk iş adamları, bugün liranın normale döndürülmesi için yetkililere önemli çağrıda bulundu. TL, dolar karşında son 17 yıl içerisindeki en düşük seviyeye gerilerken, bazı yazarlar, ABD-Türkiye çatışmasının diplomatik normlarla çözülmesi gerektiğine işaret etti.

Washington ile Ankara arasında yaşanan krizinin önüne geçmek için çalışmalar devam ederken, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın Beyaz Saray’da bir görüşme gerçekleştirdiği ifade edildi.