Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’den ABD’ye vergi misillemesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, ABD’li dev şirketlerin devletten üst düzeyde destek ve sübvansiyon alarak haksız rekabet yarattığını, bu nedenle söz konusu şirketlere karşı ‘anti damping’ soruşturmaları başlatmayı düşündüklerini açıkladı.

İhraç edilen ürünün fiyatı, ihracatı gerçekleştiren ülkenin iç pazarlarında çok daha ucuzsa aradaki fiyat karşılaştırmalarında farkın ortaya çıkmasıyla satın alınan ürün ‘damping ürün’ olarak kabul ediliyor.

ABD’nin Türkiye’ye yönelik ilave gümrük vergisi uygulamasıyla ilgili açıklama yapan Zeybekçi, Türkiye’nin de ABD’ye karşı alacağı önlemlerin genişleyeceği bilgisini vererek ABD’den ithal edilen soya, pamuk, badem, ceviz, çeltik gibi ürünlerle ilgili bazı kararlar aldıklarını söyledi.

Zeybekçi “Bizim alacağımız önlemler, bu uygulamaların karşılıklı olarak kaldırılması ve karşılıklı ticaret hacmimizin artmasına yöneliktir. Biz bunu önemsiyoruz” diye konuştu.

ABD, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler ile Kanada ve Meksika’dan ithal edilen çelik ve alüminyuma yüzde 25 ila yüzde 10 oranında ek gümrük vergisi uygulanacağını açıkladı.

Türkiye ise, ABD menşeli kömür, kağıt, ceviz, badem, tütün, çeltik, alkol, otomobil, kozmetik, makine teçhizat ve petro-kimya ürünlerine aynı şekilde 266,5 milyon dolar vergi yükü oluşturacak şekilde ek vergiler uygulayarak yanıt verdi.

Ekonomi Bakanlığı kaynakları, Türkiye’nin ABD’nin söz konusu vergilerinden muaf tutulması için başlatılan girişimlerin sonuçsuz kalması ve ABD tarafının uzlaşmacı tutum sergilememiş olması nedeniyle bu adımın atıldığını belirtti.

ABD Ticaret Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Ticaret Departmanı’na göre dünyanın en büyük çelik ithalatçısı olan ABD, 2017 yılında 34,6 milyon ton çelik ithal ederek bir önceki yıla göre yüzde 15’lik bir artış yakaladı.