Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’den İdlib açıklaması: Tekrar edilmesini istemiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin, Doğu Guta, Kuzey Humus ve şimdi de Suriye’nin güney batısında yaşanan senaryonun İdlib’de tekrar edilmesini istemediğini açıkladı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aksoy, Suriye’de rejimin Dera ve Kuneytra gerginliği azaltma bölgesini hedef alan saldırılarında çok sayıda masum insanın hayatını kaybettiğini ve yüz binlerce insanın da yerlerinden edildiğini belirtti. Sözcü, “Bu saldırıları şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Bu saldırılar sahada şiddetin azaltılması ve krize siyasi çözüm bulunması yönünde Astana ve Cenevre’de yürütülen çalışmaları baltalıyor” dedi.

Rejimin sorunu askeri yöntemlerle çözmeye çalıştığını dile getiren Aksoy, “Bu yolla ülkede meşru bir hakimiyet kurulamaz. Doğu Guta’da, Kuzey Humus’ta ve şimdi de Suriye’nin güney batısında yaşanan bu senaryonun İdlib’de tekrar etmesini asla istemiyoruz” yorumunda bulundu.

Sözcü Aksoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Temmuz’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede rejimin İdlib’i hedef alması halinde, bunun Astana anlaşmasının ihlali anlamına gelebileceği konusunda uyarıda bulunduğunu hatırlattı.

YPG Menbiç’ten tamamen çekildi

Aksoy ayrıca, Suriye’nin Menbiç şehrinde Türk ve ABD askerlerinin devriye faaliyeti gerçekleştirdiği hattaki kontrol noktalarından YPG’nin tamamen geri çekildiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklamasında, “Türk ve ABD askerleri birliklerinin 18 Haziran’da başlattıkları koordineli ve bağımsız devriye görevi sürüyor. Dün 16. devriye faaliyeti gerçekleştirildi. Devriye hattındaki kontrol noktalarından PYD/YPG’nin geri çekildiği teyit edildi” ifadelerini kullandı

Bab ilçesinde görev yapacak 450 polis mezun edildi

Öte yandan, Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı bölgesinde yer alan Bab ilçesinde görev yapacak 450 polis, Türkiye’deki yerel güvenlik güçlerince eğitilerek mezun edildi.

Bab ilçe merkezi, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında 23 Şubat 2017’de DEAŞ’tan temizlenmiş, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolü altına girmişti.

29 Mart 2017’de tamamlanan Fırat Kalkanı Harekatı’nın ardından bölgede görev yapacak yerel güvenlik güçleri, Türk Polis Akademisi tarafından eğitilmişti.