Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’den idlib’deki muhaliflere ‘çekilin’ çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında İdlib konusunda varılan anlaşma uyarınca İdlib’de silahsızlandırılmış bölge olarak ilan edilen noktalardan muhalif birliklerin çekilmesini istedi.

Rusya ile Türkiye arasında varılan İdlib mutabakatına göre, Lazkiye, Hama ve Halep kırsalı ile birlikte İdlib’i içine alan koridor boyunca 15-20 kilometre derinliğe sahip tampon bölgenin 15 Ekim’e kadar kurulması gerekiyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) yerel aktivistlere dayandırdığı iddiaya göre, İdlib’deki silahlı muhalif grupların ne ağır ne orta ne de hafif silahları anlaşmaya varılan bölgeden çektiğini, üstelik söz konusu grupların kendi noktalarını korumaya, nöbet değişimine ve rejim güçleriyle temas noktalarını gözetlemeyi sürdürmeye devam ettikleri bildirildi. Gözlemevi’ne bilgi veren aktivistler, aynı zamanda Suriye rejim güçlerinin de Türkiye-Rusya anlaşması doğrultusunda ilan edilen silahsızlandırılmış bölgeden çekilmesine dair herhangi bir hareketlilik kaydetmediklerini aktardı.

Salı günü Reuters’a konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, radikal grupların silahsızlandırılmış bölgeden ayrılmaya başladığını duyurmuştu. İdlib’deki muhalif grupların temsilcileriyle toplantı yapan Türkiye, çekilme, ağır silahların teslimi ve ılımlı muhalefetin bölgede kalması gibi bir dizi başlığın detaylarını görüştü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, önümüzdeki ay Fransa, Rusya ve Türkiye liderleri ile Suriye krizini görüşmek için hazırlık yaptığını açıkladı. Berlin’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, “Rusya, Fransa ve Türkiye liderleriyle gerçekleştireceğimiz 4’lü toplantıyı destekliyoruz çünkü durum hala kritikliğini koruyor. Önümüzdeki Ekim ayında yapılacağını ümit ediyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün (Pazar) resmi ziyaret kapsamında gittiği Fransa’da bir dizi diplomatik temaslar gerçekleştirecek. Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile görüşecek olan Çavuşoğlu’nun, İdlib dosyasının yanı sıra önümüzdeki ay Rusya, Fransa Türkiye ve Almanya’nın katılımıyla yapılması planlanan 4’lü zirvenin detaylarını masaya yatırması bekleniyor.