Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’den İsrail’in orantısız güç kullanımına kınama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in, Gazze’de düzenlenen barışçıl protesto gösterilerine katılan Filistinlilere yönelik orantısız güç kullanımını şiddetle kınadığını bildirdi. AFP’nin haberine göre Türkiye İsrail’i dün Filistinlilere karşı orantısız güç kullanmakla suçladı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılana açıklamada; “İsrail’in Gazze’de bugün gerçekleştirilen barışçı protesto gösterilerine katılan Filistinlilere yönelik orantısız güç kullanımını şiddetle kınıyoruz. İsrail güvenlik güçlerinin müdahaleleri sonucunda yaşanmakta olan can kaybı ve yaralanmalardan büyük endişe duyuyoruz” denildi.

Açıklamada, “İsrail’in bölgede gerilimi daha da artıracak güç kullanımına ivedilikle son vermesi lazımdır. Uluslararası toplumu İsrail’i bu saldırgan tutumdan vazgeçirmesi için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Türkiye ve İsrail, İsrail özel kuvvetlerinin, Gazze’deki kuşatmayı kırmaya çalışan bir yardım gemisinde 10 Türk aktivisti şehit etmelerinin ardından 6 yıl süren gerginlikten sonra ilişkilerini normale döndürmek için 2016 yılında bir anlaşmaya vardılar.

İsrail, 30 Mart 1976’da Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymuştu. Filistinliler olayı protesto etmek için genel grev yapmış, İsrail güçlerinin Deir Hana beldesinde göstericilere ateş açması sonucu 6 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Bu nedenle Filistinliler her yıl 30 Mart’ta işgale karşı etkinlik düzenliyor.