Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’den Kaşıkçı davasında Suudi Arabistan ile işbirliği vurgusu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine yönelik devam eden soruşturmalar kapsamında, İstanbul’a gelen Suudi Arabistan Başsavcısı Suud Muceb ile Çağlayan’daki Adalet Sarayı’nda bir görüşme gerçekleştirdi.

Anadolu Ajansı’nda (AA) yer alan habere göre, Fidan ile Muceb’in görüşmesi yaklaşık bir saat 15 dakika sürdü. Toplantıda, Kaşıkçı’nın öldürülmesi üzerine Türk ve Suudi tarafının ellerinde olan kanıtlar paylaşılarak, sorun çözülene kadar iki ülkenin soruşturma makamları arasındaki işbirliğine devam edilmesi kararlaştırıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Azeri mevkidaşı Elmar Memmedyarov ile görüşmesinin ardından yapılan ortak basın toplantısında, Cemal Kaşıkçı davasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu: İşbirliğinin devam etmesi gerekiyor

Çavuşoğlu, “Önceden planlanmış bu cinayetin sorumluları Suudi Arabistan’da tutuklandı. Onların da bu konuda sorumlulukları var. İşbirliğinin devam etmesi gerekiyor. Ama oyalama olmasın. Bir an önce soruşturma neticelendirilsin. Onların teklifi üzerine biz iş birliğini kabul ettik” şeklinde yorumda bulundu.

Suudi Arabistan Başsavcısı’nın ziyaretinin öneminin altını çizen Çavuşoğlu, tüm dünyanın bu konuya dair sonuçları beklemesi nedeniyle, ülkesinin soruşturmaları mümkün olan en kısa sürede tamamlama konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin, bu suçla ilgili gerçekleri, sorumlu kişileri ve bunların arkasındakileri ortaya çıkarmak için tüm soruşturmaları derinlemesine sürdürdüğünü kaydetti.

Kaşıkçı’nın cesedine hala ulaşılamadığına değinen Çavuşoğlu, “Emniyet teşkilatımız ve istihbarat yoğun olarak çalışma yapıyor. Ancak ceset hala bulunmadı” dedi.

TRT’de yer alan bir haberde ise, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın, Suudi Arabistan Başsavcısı Suud Muceb’e, tüm araştırmalara rağmen bulunamayan, ölümünün üzerinden neredeyse bir ay geçen Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğu hakkında bilgi sahibi olup olmadığını sorduğu bildirildi.

Habere göre, Suudi Başsavcı ise, İstanbul’daki mevkidaşından, Türk tarafının soruşturma dosyasındaki mevcut tüm delillerin kendileri ile paylaşılmasını talep etti.

Suudi Arabistan Başsavcısı geçen hafta yaptığı açıklamada, Türk tarafından aldığı bilgilerin ışığında, Kaşıkçı cinayetinin önceden planlandığının görüldüğünü bildirmişti.

Riyad: 18 kişi Suudi Arabistan’da yargılanacak

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ise, Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayında adı geçen 18 kişinin Türkiye’ye teslim edilmesi teklifini reddederek, “Kaşıkçı davasına adı karışanların Suudi Arabistan’da yargılanacak” ifadelerini kullanmıştı.

Cubeyr, ayrıca, “Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayı histeriye dönüştü. Soruşturmanın yürütülmesiyle gerçekler ortaya çıkacaktır. Suudi Arabistanlı kanun uygulayıcılar, Türkiye’deki mevkidaşlarıyla çalışmalarına devam ediyor” dedi.

Kaşıkçı davasıyla ilgili son olarak, Belgrad Ormanı ve Yalova’da aramalar yapılmasının ardından, geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan konsolosluğu civarına gelen kanalizasyon denetleme ekipleri buradaki kanalizasyonları robot kameralar ile inceledi ve ayrıca konsolosluktaki kuyudan analiz yapılmak üzere su örnekleri alındı.