Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’den muhaliflere zırhlı destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye’nin muhalif bazı gruplars zırhlı araç desteği vererek sahada etkinleşmesinin ardından muhalefet İdlib’de birçok bölgeyi geri kazandı.

Esed güçleri muhaliflerin kontrolündeki Ebu Zuhur Askeri Havaalanı’na ulaştı. Esed güçlerinin kısa süre içerisinde İdlib’in doğusunda muhalifleri kuşatma altına alması bekleniyor.

Türkiye’nin desteğini alan Suriyeli muhalifler ilerliyor

Muhalifler ise kaybettikleri bölgeleri geri almak için mücadele ediyor.

Aktivistler, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait zırhlı araçların, rejim güçlerine karşı çatışmalarda ilk defa kullanıldığını aktarsa da, Suriyeli muhalif kaynaklar, Şark’ul Avsat’a bu zırhlı araçların uzunca bir zamandan beri kullanıldığını, ancak araçların medyada ilk defa görüntülendiğini söyledi.

Muhalif kaynaklar, TSK’nın desteğini “İdlib’de ilerleyen rejim güçlerini destekleyen Rusya’ya çok önemli bir Türk mesajı olduğunu ve Türk ordusunun doğrudan savaşa katıldığını” belirtiyor.

Öteyandan İdlib kırsalında ‘Tuğyan’a karşı’ ve ‘Muhakkak ki Allah başarmaları için onlara zaferi gösterecek’ adı verilen askeri operasyon birimleri kuruldu.

Perşembe günü, muhalifler rejimin hakimiyeti ele geçirdiği İdlib ve Hama’ya bağlı köylerden en az 6 köyü geri aldı.

Muhalif gruplar, İdlib ve Hama kasabalarında ve İdlib’deki Ebu Zuhur Askeri Havaalanı’nda da bir askeri operasyon başlattı.

Türkiye, ılımlı grupların birleşmesi için muhaliflere baskı yapmaya başlarken Esed güçlerinin İdlib’deki Ebu Zuhur askeri havalimanının denetimini ele geçirmesini engellemek için savaşan gruplara destek sağlamaya başladığı da yerel kaynaklar tarafından aktarıldı.

Kaynaklar, Şark’ul Avsat’a, militanların askeri havalimanı içinde savaşmasına rağmen, ılımlı ve radikal gruplar arasında bir birliğin olmadığını belirtti.
Ilımlı kesimlerin Ebu Zuhur Havaalanını rejim güçlerine karşı korumak için bölgeye tek başlarına girdiklerini ve askeri üssün çevresindeki köyleri kurtardıklarını vurguladılar.

Türkiye’nin, Şam rejimini Ebu Zuhur havaalanından uzak tutma mücadelesinde muhaliflere verdiği destek, Esed rejimini destekleyen Rusya ile ilişkilerini zorlayacak.

Suriye Ordusu’ndan ayrılan Yarbay ve askeri strateji uzmanı Ahmed Rahal’a göre İdlib’deki çatışmalar, İran ve Rusya’nın “Gerginliği azaltma” anlaşmaları çerçevesinde verdikleri sözleri tutmamaları sebebiyle yaşanıyor.

Rahal, müdahale etmek için tarafların baskıları konusundaki yorumlar üzerine de şunları söyledi: “Türkiye’nin menfaatleri direnişçilerin çıkarlarıyla, İran’ı disipline etme çerçevesinde örtüşüyor. Rusya da İran’ın karada çok etkin olmaması için Türkiye’nin bu adımına sessiz kalmış olabilir” dedi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Hama ve İdlib köylerinde rejim güçleri tarafından ele geçirilen bölgeleri geri almak için “Tağut’a Karşı” adını verdikleri operasyonun başladığını ilan etti. Açıklamada “Şam Komiteleri, Ceyş’ul Nasr, İdlib Özgür Ordusu, ÖSO ve 2. Ordu Tugayı’nın ortak operasyona katıldıkları belirtildi.

Ahraru’ş Şam, Ceyş’ul Şam ve Türkistan İslam Partisi (TİP) de rejimin güçlerinin Hama ve İdlib köylerinde ilerlemesini önlemek için “Muhakkak ki Allah başarmaları için onlara zaferi gösterecek” adı altında bir operasyon başlattıklarını açıkladı.

Operasyon sonucu söz konusu muhalif gruplar 9 köyü ele geçirerek, kontrol altına aldıkları bölgeyi genişlettiler.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise Esed güçleri, Hizbullah ve İran milislerinin, muhalif Nureddin Zengi, Ceyşu’l Ahrar, Şam Komiteleri, Ceyşu’l İzze, İdlib Özgürlük Ordusu, Ceyşu’l Nahba, 2. Ordu Tugayı, Ceyşu’l Nasr, Türkistan İslam Partisi (TİP), Ahraru’r Şam gruplarına karşı çatıştığını bildirdi.