Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’den ÖSO’ya ‘askeri sevkiyata hazır olun’ talimatı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, Suriye sınırına askeri sevkiyata devam ederken, İdlib’e yönelik olası bir operasyon kapsamında TSK’nın Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) ‘askeri sevkiyata hazır olun’ talimatı gönderdiği iddia edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) obüs, tank ve zırhlı personel taşıyıcıların yüklü olduğu tırların da aralarında bulunduğu askeri araç konvoyu, yoğun güvenlik önemleri altında dün Hatay’ın Suriye sınırındaki birliklere sevk edildi.

Suriye rejimi ve müttefikleri, muhalefet tarafından kontrol edilen son bölge oIan ve yaklaşık 3.5 milyon insana ev sahipliği yapan İdlib’e karşı askeri operasyon başlatmaya hazırlanırken, taraflar arasındaki gerginlik de artıyor.

TSK’dan ÖSO’ya ‘Askeri sevkiyata hazır olun’ talimatı

Yeni Şafak’ta yayımlanan haberde, TSK tarafından ÖSO’ya ‘askeri sevkiyata hazır olun’ talimatı gönderildiği öne sürüldü.

Sınır hattında konuşlandırılan zırhlı araç ve tank sayısı iki katına çıkarılmasıyla birlikte stratejik noktalara füze rampaları ve topçu bataryalarının yerleştirildiği bilgisi yer alan haberde, Afrin, Azez, Cerablus, El Bab, Çobanbey, Mera ve Savran hattındaki ÖSO gruplarına ‘hazır olun’ emri verildiği ileri sürüldü.

Yeni Şafak gazetesinin söz konusu haberinde ayrıca, “ÖSO’ya gönderilen talimatta asker sayıları, silah ve mühimmat miktarlarını rapor olarak sunmaları ve askeri sevkiyata hazır olmaları istendi. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde oluşturulan Ulusal Ordu çatısı altında 30 bin ÖSO savaşçısı bulunuyor. Bunların 10 bini bölgede bekletilirken, 20 bini ise İdlib’e nakledilecek. İdlib’de tüm grupların birleşmesi ile oluşan ‘Vatan Cephesi’ çatısı altında da 30 bin savaşçı bulunuyor” ifadeleri kullandı.

Haberde ayrıca, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgesi ile İdlib hattında konuşlu 12 gözlem noktası ile birlikte sınırdaki Türk askeri sayısının 30 bini geçtiği ve Türkiye’nin, milyonlarca sivilin yaşadığı İdlib’e Esed güçlerinin olası bir saldırısı karşısında ‘kayıtsız kalmayacağına’ dikkat çekti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “İdlib’e yönelik karadan ve havadan yapılan tüm saldırıların bir an önce durdurularak bölgede ateşkesin ve istikrarın sağlanması en önemli gayretimizdir” ifadesini kullandı.

“Suriye halkını Esed’in merhametine terk edemeyiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi için İdlib’deki son gelişmelere dair bir makale kaleme alarak, “İdlib’e yönelik saldırı ufukta gözükürken uluslararası toplum sorumluluğunun farkında olmalı. Pasif kalmanın bedeli büyük olur. Suriye halkını Beşşar Esed’in merhametine terk edemeyiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan makalesinde değerlendirmesini şu cümleler ile sürdürdü; “İdlib, köprüden önceki son çıkıştır. Eğer Avrupa ve ABD şimdi harekete geçmede başarısız olursa sadece masum Suriyeliler değil, tüm dünya bedel ödemeye katlanacaktır. Türkiye yanı başındaki katliamı durdurabilmek için tüm gücüyle elinden geleni yapmıştır. Başarılı olduğumuzdan emin olmak için dünyanın kalanı da dar kişisel çıkarları bir kenara koymalı ve bunları siyasi çözüme yöneltmelidir.”

İdlib konusunda Washington, Moskova ve Tahran’a da çağrıda bulunan Erdoğan, “Kimyasal saldırılara odaklanan ABD’nin, ölümler arasında keyfi hiyerarşi gözetmeyi reddetmesi gerekir. Konvansiyonel silahlar çok daha fazla ölümden sorumludur fakat yanı başımızdaki katliamı durdurma sorumluluğu sadece Batı’ya düşmemektedir. Astana sürecindeki ortaklarımız Rusya ve İran da bu insani felaketi durdurmada aynı şekilde sorumludur” şeklinde bir yorumda bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Erdoğan başkanlığında, parti genel merkezinde gerçekleştirilen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Çelik yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, İdlib konusunda gerek diplomatik gerek diğer kanallardan istişarelerini sürdürdüğünü belirterek, “Türkiye, İran ve Rusya ile istişareler sürdüğü gibi aynı şekilde Cenevre Süreci, Astana Süreci arasında köprü olma işlevi yürütüyor” dedi.