Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’den Rusya ve İran’a PYD resti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ve İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif’e, Türkiye’nin, Suriye krizinin çözümüne ilişkin herhangi bir toplantıya PYD’nin katılmasını kabul etmeyeceğini bildirdiğini söyledi.

Çavuşoğlu, dün, Antalya’da, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek üçlü zirveye hazırlık kapsamında düzenlediği basına kapalı toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hassasiyetlerini İran ve Rusya’ya aktardığını ifade etti.

Rusya tarafından, PYD’nin de katılımıyla 18 Kasım günü düzenleneceği ilan edilen Soçi konferansı, Türkiye ve muhalif grupların çoğunun PYD’nin katılımına itiraz etmesi üzerine ertelenmişti.

Basın açıklamasında, önümüzdeki perşembe, Soçi konferansında tartışılacak ana maddelere dair Lavrov ve Zarif ile istişarelerde bulunduğunu dile getiren Çavuşoğlu, toplantının 3 ülkenin Suriye’deki garantörlük adımındaki başarılarının ve krizin çözülmesi için bundan sonra nasıl adımlar atılması gerektiğinin değerlendirilmesi için düzenlendiğini sözlerine ekledi.

“Suriye’de ateşkesi uygulamayı başardık”

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Astana sürecine paralel olarak, Rusya ile yardımlaşmayı ve Suriye’de ateşkesi uygulamayı başardık. Çatışmasızlık bölgeleri uygulamasının tamamen hayata geçirilmesi için büyük mesafe kat ettik. Geçtiğimiz yıla oranla Suriye’deki saha durumu çok daha iyi hale geldi. Ancak, bu başarılarımızı siyasi çözümle taçlandırmadan koruyamayız. Üç ülke, Soçi’de ulaşılacak sonuçlar çerçevesinde çalışmalarını sürdürecektir.”

“Bütün ana konular üzerinde uzlaşı sağladık”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise basın toplantısında yaptığı açıklamada, Antalya’daki üçlü zirvede Suriye’ye ilişkin bütün konuların ele alındığını, Kürtlerin Soçi’ye katılmasının imkanı üzerine konuşulduğunu ve üç ülkenin Devlet Başkanları’na sunulmak üzere önemli kararlar alındığını söyledi. Üç ülkenin Genelkurmay Başkanları’nın, çatışmasızlık bölgelerinde yardımlaşmak için sürekli olarak iletişim halinde olduklarını sözlerine ekledi.

Lavrov, açıklamasında, şunları söyledi; “Toplantıda çok verimli çalışmalar gerçekleştirdik ve bütün ana konular üzerinde uzlaşı sağladık. Gelecekte nasıl adımlar atılabileceğine dair düşüncemi Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ileteceğim. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından alınan 2254 sayılı karar çerçevesinde siyasi çözüm ön gören Cenevre sürecini işler hale getirecek olan Astana sürecini nasıl daha fazla güçlendireceğimizi konuşacağız.”-

“Siyasi geçiş etrafında toplamayı umuyoruz”

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de, yaptığı açıklamada, üçlü toplantının Suriye’de ateşkesin uygulanmasının yollarını konuştuklarını ifade ederek, “Türkiye ve Rusya ile Suriye’deki ateşkesin başarıyla uygulanmasını ve bütün Suriyelileri bir siyasi geçiş etrafında toplamayı umuyoruz” dedi.

TSK askeri gözlem noktalarında

Çavuşoğlu, Lavrov ve Zarif’in Antalya’daki toplantısı devam ederken, Türk askeri kaynakları, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı askeri araçların, İdlib’in doğusundaki bölgelerde, TSK tarafından Afrin sınırına yakın bölgelere kurulmaya devam edilen askeri gözlem noktalarına ulaştığı bildirildi.

Astana sürecinin üç garantör ülkesi Türkiye, Rusya ve İran, İdlib ve çevresinde muhalif gruplar ve Esed rejimine bağlı güçler arasında çatışma yaşanmasını önlemek için belirlenen çatışmasızlık bölgelerine asker konuşlandırmayı kararlaştırmıştı. Türkiye, terör örgütü olarak nitelediği PYD’nin kontrol altında tuttuğu Afrin’i dört yandan kuşatmak için Afrin sınırında PYD mevzilerine 4 kilometre mesafedeki mevzilere asker konuşlandırmıştı.

TSK güçleri, anlaşma çerçevesinde, İdlib’in doğusu ve Halep’in batısında 12 askeri gözlem noktası kurarken, bu noktaların altısını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İdlib’de asker konuşlanma sürecini kararlılıkla sürdürdüğünü ve başta Afrin ve Menbic olmak üzere terör örgütü kontrolündeki bölgeleri geri alarak asli sakinlerine iade edeceğini söylemişti.

Afrin’e ortak operasyon planı

Öte yandan, diplomatik kaynakların, Şark’ul Avsat’a verdiği bilgiye göre, Erdoğan’ın, Soçi konferansında, Rusya’ya, Türkiye’nin Afrin’i kontrol alması için bir askeri harekat planı teklif edeceği tahmin ediliyor. Türkiye’nin, Afrin’in PYD’den temizlenmesi için Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile ortaklaşa Fırat Kalkanı Operasyonu benzeri bir askeri operasyon düzenleyeceği düşünülüyor. Erdoğan, Soçi’de, Afrin operasyonu için Rusya ve İran’ın desteğini almaya çalışacak.