Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’nin 2017 bütçe açığı 13 milyar dolar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Maliye Bakanı Naci Ağbal dün yaptığı açıklamada Türkiye’nin 2017 yılı bütçe açığının 13 milyar dolar olduğunu duyurdu. Bakan Ağbal, hükümetin, 2017 yılı nihai bütçe açığını son Orta Vadeli Program’da (OVP) ülkenin Gayri Safi Yurt İçi Hâsılası’nın (GSYH) yüzde 2’sine denk geleceğini öngördüğünü ve bütçe açığının GSYH’ya oranının yüzde 1,5 olarak gerçekleştiğini söyledi. Açığın tahminlerin altında kaldığını, bu sonucun da ‘oldukça tatmin edici’ olduğunu vurguladı.

Hükümet, geçen eylül ayında makroekonomik istikrarın korunması, mali disiplinin yeniden başlatılması, enflasyonun düşürülmesi, insan kaynaklarının ve çalışma gücünün kalitesinin artırılmasıyla ilgili sürdürülebilir büyüme performansına odaklanan OVP’nı açıklamıştı.

Maliye Bakanı Ağbal, bütçe açığının 2017’de yüzde 58 oranında artarak 12,9 milyar dolara çıkmasına rağmen söz konusu açığın 9,8 milyar dolar olarak kaydedildiği 2016 ile karşılaştırıldığında hükümetin yıl sonu hedefine ulaştığını belirtti.

2016 yılında bütçe açığının GSYH’ya oranı yüzde 1,3 düzeyindeydi.

OVP’na göre hükümet, 2018 yılında yüzde 1,9, 2019 yılında yüzde 1,8 ve 2020 yılında yüzde 1,6 düzeyinde bir bütçe / GSYH orantısına sahip olmayı planlıyor.

Türkiye’de geçtiğimiz yıl bütçe gelirlerinin yaklaşık 172,7 milyar dolara ulaştığını açıklayan Bakan Ağbal, yıllık yüzde 13,7’lik bir artış kaydedildiğini ifade etti. 2017 yılında devlet vergi gelirlerinin 146,8 milyar dolar ile yıllık yüzde 16,8’lik bir artış gösterdiğine işaret eden Ağbal, faizsiz bütçe harcamalarının, geçtiğimiz yıl 170,1 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

2017 yılında beklentilerin üzerinde bir büyüme performansı kaydedildiğine dikkat çeken Ağbal, geçen yılın ilk çeyreğinde kaydedilen ortalama ekonomik büyümenin, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasındaki en iyi performans olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye ekonomisi, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,3, ikinci çeyreğinde yüzde 5,4, üçüncü çeyreğinde de yüzde 11,1 büyüme oranıyla, G20 ülkeleri arasında en hızlı büyümeye imza attı.

Türkiye’nin 2018 bütçesi

Hükümet, 2018 yılı bütçe açığının yaklaşık 17,3 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. TBMM, 2018 yılı hükümet bütçesini 24 Aralıkta onaylamıştı. 2018 yılı bütçesi savunma harcamalarının artırılması, vergi kurallarının düzenlenmesi ve güvenliği arttırma maliyetlerinin karşılanması için kurumlar vergisi ile araba masraflarının artırılması başlıklarını içeriyor.

Hükümet geçen eylül ayında savunma ve güvenlik bütçesinin yükseltilmesi için otomobil vergilerinde yüzde 40 oranında bir artış gerçekleştirmişti. Ancak vatandaşların itirazları üzerine bu oran yüzde 25’e düşürülmüştü. Hükümet, 2018 yılı bütçe gelirlerinin 2017 tahminlerine göre yüzde 15’lik bir artışla yaklaşık 155 milyar dolar olacağını belirtti. Son iki yılda, ekonomi ve savunma harcamalarını destekleme yönündeki artan hükümet teşvikleri sonucu cari işlem açığında da genişleme gerçekleşti.

Hükümetin bu ay sağlıktan enerjiye çeşitli alanlarda toplam değeri yaklaşık 21 milyar dolar olan 20 projeye yatırım yapılması için teşvik programı ilan etmesi de bekleniyor.

Önceki akşam yaptığı açıklamada projelerin Türkiye’nin ithalatına ağırlık verdiği yedi sektör arasından seçildiğini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “Projelerin tamamlanmasıyla birlikte, toplamda ithalatımızda yıllık 6-7 milyar dolar katkı bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Bakan Zeybekçi, “Gerek cari açık verdiğimiz gerekse teknoloji transferine ihtiyaç duyduğumuz alanlarda kendi devlerimizi yaratmak anlamında proje bazlı teşvik sistemine ihtiyacımız vardı” şeklinde konuştu.

Türkiye, yatırım teşviklerine, çalışanların sigorta primleri ve faiz oranı finansmanı için hükümet desteğinin yanı sıra 10 yıl boyunca gelir vergisi ve kurumlar vergisi muafiyeti ile destek veriyor.