Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’nin Afrin’de ÖSO’nun desteğiyle başlattığı Zeytin Dalı Harekatı sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye, Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Afrin’de ‘Zeytin Dalı’ olarak adlandırılan harekâta dün başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Çok yakında bu operasyonu tamamlayacağız” dedi. Başbakan Binali Yıldırım da “Harekât dört aşamada gerçekleştirilecek ve 30 kilometre derinliğinde güvenli bir bölge oluşturulacak ” ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, Partisinin Bursa İl Kadın Kolları Kongresi’nde “5 bin tıra yakın silahın yanında 2 bin civarında uçakla gelen silah ve mühimmat var. Bütün bunlarla birlikte terör örgütü desteklendi. Bir kısmı Afrin’e yerleştirildiler. Dün akşam hava harekâtı ile gereken adımlar atıldı. Ardından kara harekâtı başladı. Şu anda da devam ediyor. İnşallah çok kısa sürede bu operasyonu tamamlayacağız” dedi.

Erdoğan ülkesinde sokağa çıkma tehdidine karşı da açıklamalarda bulundu:

“Ülkemizde bunları hiçbir tanesi kalmayıncaya dek işini bitireceğiz. Suriye tarafından gelmek isteyenler de bunun bedelini çok ağır öderler. Emin olun, bunlar şu operasyonlardan sonra bir daha karşımıza çıkacak cesareti de bulamayacaklar. Sadece uzaktan atıp tutarak, ‘Bizim arkamızda Amerika var’ , diyerek siz Türkiye ile baş edemezsiniz. Bunu böyle bilesiniz. Çıkmış KCK’nın HDP’nin bazı temsilcileri meydanlara benim Kürt vatandaşlarımı çağırıyor. Şu ana kadar pek katılan olmadı. Sakın ha, bu çağrıya uyup da meydanlara çıkma yanlışına düşenler olursa bedelini çok ağır öderler bunu da böyle söylüyorum. Karşımıza kim çıkarsa çıksın bedelini öderler.”

İstanbul’da medya temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım da Zeytin Dalı Operasyonu’yla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, harekâtın 4 safhada yapılacağını ve 30 kilometre derinlikte güvenli bir alan oluşturulacağını açıkladı. Yıldırım, Afrin’de 8-10 bin civarında terörist olduğunu söyledi.
Yıldırım, harekât başlamadan önce diplomatik bütün görüşmelerin yapıldığını aktardı.
Başbakan Yıldırım, Türk askerinin saat 11.05’te Kilis’in Gülbaba Mevkii’nden Suriye’ye geçerek kara harekâtını başlattığını duyurdu. Yıldırım, ÖSO’nun da TSK’yla birlikte Afrin’e girdiğini söyledi.

Yılıdırım, “Zeytin Dalı Operasyonu sadece teröristleri, onların gizlendikleri yerleri, , silahlarını, araçlarını ve ekipmanlarını hedef alıyor. Sivillere ve masum insanlara zarar vermemek için gerekli hassasiyet gösteriliyor” dedi.

153 hedef yok edildi

Gece saatlerinde Türk topçu birlikleri, Afrin’deki Kürt Halk Koruma Birimleri’nin askeri noktalarını hedef aldı.Türk savaş uçakları da dün yen bölgeleri bombaladı.

Pazar günü de dahil olmak üzere şu ana kadar PYD-YPG tarafından sığınak, barınak ve mühimmatların olduğu 153 hedefin vurulduğunu belirten TSK, ‘Zeytin Dalı Operasyonu planlandığı şekilde devam etmektedir. Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil ve masum kişileirn zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir’ dedi.

Türk askerleri ve bir dizi uçağın yer aldığı Zeytin Dalı Harekatı çerçevesinde Adana’daki İncirlik Üssü’nde de hareketlilik sürüyor. İncirlik’te askeri kargo uçaklarının kalkış ve inişleri devam ediyor.

Dün şafak vakti güneydeki Kilis kentine Suriye topraklarından atılan dört roket nedeniyle bir kişi hafif olarak yaralandı.

Kilis Valisi Muhammed Tekin Aslan “Füzeler yerel saatle 01.40’da kasabaya düştü. İki füze bir eve, üçüncü füze bir dükkâna ve dördüncüsü de boş bir araziye düştü” dedi.

Bir kişinin yüzünü cam parçası geldiği ve kent hastanesine kaldırıldığını belirtti.

Türk topçuları, Reyhanlı, Kırıkhan ve Hatay’daki Hasa’ya yönelik saldırılara cevaben Suriye’nin kuzeybatısındaki bir gözlem noktasını hedef aldı. Afrin’in doğusunda görevli Türk askeri birlikleri askeri hedefleri kuşattı. Kürt birlikleri de Afrin’deki saha hastanesini kapattı ve yaralıların sivil hastanelerde tedavisi için nakil işlemlerine baladı. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Zeytin Dalı Operasyonu’nun yalnızca teröristleri hedef aldığını ve Türk ordusunun sivillere zarar vermemek için dikkatli davrandığını belirtti.

Türkiye –İran temasları

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Dr. Muhammed Hüseyin Bakıri ile Suriye konusunda da bir görüşme gerçekleştirdi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Dr. Muhammed Hüseyin Bakıri ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede Suriye’deki güvenlik sorunları ve terör örgütleriyle mücadelede yapılan işbirliği kapsamında görüş alışverişinde bulunulmuştur.”

Anadolu Ajansı da ismini vermeyen bir NATO yetkilisinin Zeytin Dalı Operasyonu’na verdiği desteği aktardı. Yetkililerin Türkiye’nin karışıklık içinde olduğunu ve terörizm nedeniyle büyük zarar gördüğünü belirterek “Tüm ülkeler kendini savunma hakkına sahiptir. Ancak bunu dengeli ve ılımlı yapmalıdır” dediğini aktardı. Türkiye’nin NATO müttefiklerine Zeytin Dalı Operasyonu hakkında bilgi verdi belirtildi. Yetkili, geçen salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüldüğünü, Türk yetkililerle NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile sürekli olarak halinde olduğunu aktardı.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu da yaptığı açıklamada “Teröristlerin masumlara zulmetmesine duyarsız kalanların Reyhanlı’ya atılan roketlerden sonra söyleyecek sözü bulunmuyor. İşte Türkiye bu canilere karşı harekete geçmiştir. Zulme rıza göstermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu Twitter hesabından Suriye’den Hatay’ın Reyhanlı ilçesine roket atılmasına ilişkin yaptığı paylaşımının devamında “Reyhanlı’daki kardeşlerimize büyük geçmiş olsun. Halen Zeytin Dalı Operasyonu’nu anlamak istemeyenler, Mehmetçik’in aleyhine dezenformasyona girişenler, Reyhanlı’da roketlerle yerleşim yerlerindeki sivilleri hedef alanlara ne diyeceksiniz?” değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Iraklı meslektaşı İbrahim Caferi ile yaptığı ortak basın toplantısında, Güneydoğu’daki tüm Suriye ve Irak topraklarını ve dağları terör örgütlerinden silmenin gerekliliğini vurguladı.

Ankara ile Afrin konusundaki diplomatik temaslar bu kadarla sınırlı değildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız meslektaşı Jean-Yves Le Drian ile telefonda operasyon hakkında görüştü.

Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan, Ürdün, Irak, Lübnan, Katar ve Kuveyt büyükelçilerine de Zeytin Dalı Operasyonu’nun içeriği hakkında bilgi verdi.

Aynı şekilde Dışişleri Bakanlığı, Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin diplomatik misyon başkanlarına da cumartesi günü bilgi verdi. İran, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin’ de süreç ile ilgili bilgilendirildi.