Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’nin Afrin’e operasyon hazırlığı devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türkiye’nin Suriye sınırındaki askeri hareketliliği sürüyor. PYD’nin silahlı kolu olan YPG’nin Afrin’deki varlığını ortadan kaldırmak için askeri operasyon gerçekleştirmeye hazırlanan Ankara sınır bölgesine askeri takviye yapmaya devam ediyor.

Suriye sınırındaki Gaziantep’te konuşlanan birliklere takviye olarak gönderilen özel kuvvetlere ait asker, tank ve obüs yüklü 15 araçlık askeri konvoy sınıra ulaştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) salı günü geç saatlerde Suriye’nin Afrin kentinde bulunan ve Washington’ın desteklediği PYD/YPG mevzilerine yoğun topçu atışı yaptı.

“Sınır güvenlik gücünü asla kabul edemeyiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le telefonda görüşerek SDG komutasında faaliyet göstermesi öngörülen ‘sınır güvenlik gücü’ birimi oluşturulmasının asla kabul edilemeyeceğini söyledi. Türkiye’nin ulusal güvenliği korumak için gerekli tüm önlemlerin alınacağını vurguladı.

Afrin operasyonunun her an başlayabileceğini söyleyen Erdoğan “TSK yakında Afrin ve Münbiç meselesini sona erdirecek. Askeri teçhizatımız tamamlanmış durumda. Operasyona mümkün olan en kısa sürede başlayacağız” açıklamasında bulundu.

30 bin kişilik sınır güvenlik gücü

ABD, kısa süre önce ana unsuru YPG’den oluşan SDG komutasındaki 30 bin kişilik sınır güvenlik gücü oluşturulacağını açıklamış, Ankara bu karara sert tepki göstermişti.
Uluslararası Koalisyon’dan yapılan açıklmada sınır gücünün oluşturulma amacının DEAŞ’la mücadele olduğunun belirtilmesine rağmen söz konusu grupların Türkiye sınırında kalıcı olarak yerleşmesinden endişe duyan Erdoğan “Bu terörist ordusunu daha doğmadan boğarız” diyerek tepkisini göstermişti.

Çavuşoğlu da Tillerson’ı uyarmıştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li meslektaşı Rex Tillerson’ı Washington’un SGD ile işbirliği yaparak Suriye’nin kuzeyinde kurmayı planladığı sınır güvenlik gücü kararı konusunda uyarmıştı. Çavuşoğlu “Böyle bir oluşumda Türk-Amerikan ilişkileri geri dönülmez bir şekilde zarar görür” demişti.

MGK’nın gündemi Afrin operasyonu

Gerilim sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti. Erdoğan başkanlığında düzenlenen MGK toplantısında gündem terör örgütleri, Afrin’deki muhtemel askeri operasyon ve yapılan hazırlıklardı.
MGK toplantısında söz alan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Brüksel’de düzenlenen NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Toplantısı’nın oturum aralarında ABD’li mevkidaşı Joseph Dunford ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi.
MGK toplantısının hemen ardından ise Bakanlar Kurulu toplantısına geçildi.

Pentagon: Afrin’deki Kürt unsurları desteklemiyoruz

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon dün bir açıklama yaparak Afrin’deki Kürt unsurları desteklemediklerini ve DEAŞ ile mücadele çerçevesinde Koalisyon’unun Afrin’de hiçbir unsurunun bulunmadığını belirtti.

“ABD, Afrin’deki olası Türk askeri operasyonunun bir parçası değil”

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, AA’ya yaptığı açıklamada Afrin’deki PYD/PKK unsurlarına ilişkin, “Onları DEAŞ mücadele operasyonlarımızın parçası olarak kabul etmiyoruz. Onları desteklemiyoruz ve kendileriyle hiçbir ilişkimiz yok” diye konuştu.
Yalnızca SDG adı verilen unsurları desteklediklerini belirten sözcü, DEAŞ terör örgütüne karşı aktif olarak savaş operasyonlarına katılan grupları desteklediklerini belirtti.

Galloway, ABD’nin Afrin’deki olası Türk askeri operasyonunun bir parçası olmadığına dikkat çekerek tüm taraflardan gerginliğin artmasına yol açacak adımların atılmaması yönünde istekte bulundu.

“Afrin operasyon alanımız değil”

AA muhabirine açıklama yapan Koalisyon Sözcüsü Albay Ryan Dillon ise Türkiye’nin Afrin’e olası bir operasyonunda, Koalisyon’un bölgedeki PYD/YPG unsurlarını destekleyip desteklemeyeceği sorusuna “Afrin operasyon alanımız değil” diyerek cevap verdi.