Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’nin askeri operasyon tehdidinden sonra PKK Sincar’dan çekiliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

PKK dün yaptığı açıklamada Sincar’dan çekildiğini duyurdu. Türkiye daha önce defalarca çoğunluğu Yezidi olan bu bölgeden PKK savaşçılarının çekilmesi uyarısında bulunmuştu.

PKK’nın Sincar’da faaliyet gösteren siyasi kolu YPŞ’den yapılan yazılı açıklamada Sincar ve çevresinin güvenli hale geldiği belirtilerek bunun Irak yönetiminin Yezidilerin talebine cevap verme yönünde bir girişim olduğu ifade edildi.

Açıklamada “DEAŞ’ın Ağustos 2014’te bölgeye girmesinden bu yana oluşan şartlar ve durum ortadan kaldırılmıştır. Görevin tamamlanmasının ardından kuvvetler bölgeden geri çekilmiştir” ifadelerine yer verildi.

AFP’nin haberine göre söz konusu çekilme Irak hükümetinin müdahalede bulunmadığı takdirde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın IKYB’ye askeri bir operasyon düzenlemekle tehdit etmesi nedeniyle yapıldı. Erdoğan Irak hükümetine hitaben yaptığı konuşmada “Irak Merkezi Yönetimi bu PKK’yi temizlemezse bir gece aniden girer ve Sincar’da onları biz temizleriz. Irak hükümetinin bunu daha da ertelemesi halinde orada yeni bir Zeytin Dalı Operasyonu düzenleriz” ifadelerine yer vermişti.

Bağdat, kendi topraklarında herhangi bir yabancı askeri müdahaleyi reddediyor.

Kürt liderliği dün yaptığı açıklamada Türkiye’nin Kürtler ve Irak hükümeti arasında çatışmalar yaratmaya çalıştığını ve siyasetinin Irak’ın konumunu göz önünde bulundurmadığı belirtildi. Yezidi toplumunun güvenliği için güçlerin Sincar’dan çekildiğini duyurdu.

Kuzey Irak’taki askeri kaynaklara göre, bölgedeki PKK savaşçılarının sayısı yaklaşık iki bin civarında.

1984’ten beri Türk topraklarında isyan eylemleri sürdüren PKK, 40 binden fazla insanın ölümüne neden oldu. Ankara ve Batılı müttefikleri PKK’yı “terör örgütü” olarak sınıflandırıyor. Türkiye Kuzey Irak’ta PKK’nın kontrolü altında bulunan bölgelere sürekli olarak saldırı düzenliyor. Türk ordusunun perşembe günü Erbil’in Çoman ilçesine yaptığı operasyonda resmi kaynaklardan alınan bilgilere göre 4 sivil öldü. Erbil hükümeti, hava bombardımanını kınayarak PKK’nın nüfusun bulunduğu bölgelerden ayrılmasını talep etti.