Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye’nin gözaltı operasyonları devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Türk yetkililer, muhalefetin sert eleştirilerine rağmen, 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan başarısız darbe girişiminin ardından, Fethullah Gülen’i desteklediğinden şüphelenilen kişilere karşı başlattıkları gözaltı operasyonlarına devam ediyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen Hareketi’ne yönelik düzenlenen operasyonlar kapsamında, 71’i asker 18’i mahrem imam olmak üzere toplam 89 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

Toplam 89 kişinin yakalanması için dün İstanbul merkezli 9 ilde eş zamanlı başlatılan operasyon sonucu 51’i asker 9’u mahrem imam 60 şüpheli gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a muhalefeti bastırmak için başarısız darbe girişimini kullandığı yönünde eleştiriler gelirken, hükümet, ulusal güvenliğe yönelik tehditler ile mücadele edebilmek için bu tedbirlerin gerekli olduğuna dikkat çekiyor.

Kılıçdaroğlu’nun ‘tek adam rejimi’ eleştirisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘tek adam rejimine’ yönelik eleştirilerde bulunarak Erdoğan’a sert çıktı.

Kılıçdaroğlu , CHP’nin 95’inci kuruluş yıldönümü vesilesiyle CHPGenel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda il başkanlarına hitap ettiği konuşmasında, ülkeyi 16 yıldır yöneten iktidardaki AK Parti’ye karşı yoğun bir şekilde mücadeleye devam edeceğine söz vererek, “Hep birlikte bir dördüncü devrime hazırlanmak zorundayız. Kaybolan demokrasiyi yeniden inşa etmek zorundayız. Herkes özgürce düşüncelerini ifade etmeli. Eğer demokrasiyi savunuyorsak bizimle farklı düşünen kişilerin düşüncelerine saygı duymalıyız ve onlar da düşüncelerini açıkça ifade etmelidir” dedi.

Yunanistan’ın müftülere yönelik kararnamesine tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’da Batı Trakya Türk Azınlığı için şer’i yetkilerin kullanımını ihtiyari hale getiren yasal düzenlemeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi taslağı hakkında yaptığı yorumda, “Batı Trakya Türk Azınlığının seçilmiş Müftülerini tanımayan Yunanistan’ın bu tutumunu sona erdirmesini ve yapılacak düzenlemelerde Azınlığın beklentilerini dikkate almasını bekliyoruz” dedi.

Yunanistan Parlamentosu’nda 9 Mart’ta onaylanan müftülüklerin yetkileri ve idari yapılanmasına yönelik kanun kapsamında hazırlanan cumhurbaşkanlığı kararname tasarısı, istişare edilmek üzere kısa bir süre önce kamuoyuna sunulmuştu.

Müftülerin yetkisindeki evlenme, boşanma ve aile hukukuyla ilgili usul ve esasların değiştirilmesi öngören kararname tasarının istişare süresi 30 Eylül’de sona erecek.